Дали секогаш ви студи? За тоа може да бидат виновни неколку медицински состојби

Сите го имаме оној пријател или член на семејството кој секогаш се жали дека му студи. И во екот на летото имаат ладни раце или нозе и се жалат дека имаат чувтсво како да е зима.

Постојат неколку медицински состојби кои исто така можат да бидат виновни што постојано ви студи.

Рејноова болест

Иако во повеќето случаи не предизвикува сериозни проблеми, Рејноовата болест влијае на циркулацијата и може да предизвика студ кај некои луѓе. За некои, ова ќе ги направи врвовите на прстите побледи, а за други, кожата ќе биде сина. Во овој случај, можете да го загреете домот, да носите топла облека, особено на рацете и нозете, и да вежбате, бидејќи вежбањето ја подобрува циркулацијата.

Хипотироидизам

Професорот Адам Тејлор рече дека хипотироидизмот, или неактивна тироидна жлезда, е уште една состојба поради која може да се чувствувате ладно. Оваа состојба обично се третира со синтетички хормони.

Хормонални проблеми

Хормоните вклучени во менструалниот циклус можат да влијаат на температурата на телото кај жените.

„Голем број полови хормони влијаат на системот кој ја регулира нашата температура. На пример, естрогенот предизвикува проширување на крвните садови, што помага да се намали телесната температура, додека прогестеронот има тенденција да предизвика повисока телесна температура. Синтетичкиот прогестерон, кој се наоѓа во оралните контрацептиви, предизвикува долгорочно покачување на телесната температура“, тврди професорот Тејлор, додавајќи дека пред овулацијата, температурата на жената е околу 35,9 степени, а неколку дена подоцна достигнува максимум од околу 36,7 степени.

Артериосклероза

Професорот Тејлор истакнува дека артериосклерозата, која е резултат на таложење на наслаги на крвните садови, е исто така една од причините за чувството на студ.

„Постојат различни типови на оваа состојба, но онаа што најчесто предизвикува чувство на студ е периферната артериска болест, каде што се стеснуваат артериите кои ги снабдуваат вашите екстремитети со крв“, вели тој.

Дијабетес

Ако симптомите се суптилни или воопшто ги нема, може да потрае доста време пред да ви биде дијагностициран дијабетес. Клучните знаци вклучуваат често одење во тоалет, прекумерна жед и замор, а чувството на студ е еден од поретки знаци на состојбата.

Анемија

Кога некој има недостаток на железо, кое го добиваме од јадење месо, темнолиснат зеленчук и мешунки, рацете и стапалата можеби се постудени, но почести симптоми се отежнато дишење и замор.

Срцева состојба или проблеми со циркулацијата

Многу луѓе страдаат од проблеми со срцето или циркулацијата, но некои од овие состојби ќе останат недијагностицирани. Студените стапала може да бидат знак за занемарена, но сериозна состојба наречена болест на периферните артерии. Тоа се случува кога акумулацијата на масни наслаги во артериите го ограничува протокот на крв во нозете.

Тагови
реклама

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Здравје

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Read more

Фројд, грешка си: Пикањето на емоциите „под тепих“ сепак не е толку страшно?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more
 

Магазин

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Читај повеќе

Две причини зошто мажите одлучуваат да стапат во брак

Читај повеќе
  • play_arrow

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времето за неа стои: Клаудија Шифер се врати на модната писта

Читај повеќе

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Читај повеќе

4 совети како детето полесно да се одвикне од цуцла

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои често остануваат во лоши и токсични врски

Читај повеќе

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Читај повеќе

Карактерни особини на мажите кои имаат богат сексуален живот

Читај повеќе