Дали сексот е подобар наутро или навечер?

На самиот почеток на денот имате најмногу енергија, што значи дека можеби сте поспремни и поспособни за секс, но еве што велат експертите.

Многу луѓе замислуваат дека најдобриот секс се случува доцна навечер во затемнет и романтичен амбиент, но постојат некои научни причини кои покажуваат дека утринскиот секс можеби е подобар од ноќниот, барем за некои луѓе.

Не постои најдобро време од денот за секс што важи за сите. Во споредба со ноќниот секс, утринскиот секс за некого е подобар, а за други полош. Но, физички, можеби е подобро воопшто да имате секс наутро, бидејќи телото на многу луѓе има повисоки нивоа на тестостерон и естроген, два хормони кои влијаат на желбата, на почетокот на денот. Ова значи дека можеби сте порасположени и потенцијално поспособни за задоволување на сексуалните потреби наутро.

Нивоата на тестостерон кај мажите се надополнуваат преку ноќ и затоа имаат тенденција да бидат највисоки наутро и најниски навечер. Тестостеронот игра клучна улога во сексуалното функционирање на мажите, помагајќи им и со ерекцијата и со чувството на мотивација за секс. Зголеменото ниво на тестостерон наутро може да обезбеди зголемено либидо, подобрена возбуда и подобра ерекција.

Слично на тоа, естрогенот е поврзан со сексуалниот нагон кај жените, а тие хормони исто така имаат тенденција да бидат повисоки наутро. Понатаму, жените исто така доживуваат зголемување на протокот на крв во матката за време на спиењето, како и отекување и подмачкување на матката. Тоа значи дека тие најверојатно ќе се разбудат со тела кои се веќе подготвени за секс. И повеќе проток на крв може да значи поголема чувствителност и задоволство.

Друга причина зошто утринскиот секс може да биде подобар од ноќниот? Енергија. На самиот почеток на денот имате најмногу енергија, што значи дека можеби сте поспремни и поспособни за секс.

Многу луѓе се чувствуваат исцрпено на крајот од денот, што значи дека не сакаат допир или стимулација. Можеби ќе треба повеќе напор за да се вратите на вистинскиот начин на размислување за сексот. Оваа исцрпеност и умор може да доведат до занемарување и избегнување на сексуалниот живот.

Сепак, постојат и други причини зошто некои луѓе претпочитаат да имаат секс навечер наместо наутро. Утрото може да изгледа како бурно време за многу луѓе, кога вашиот ум е преплавен со размислување за сите работи што треба да се направат тој ден и тие често брзаат на работа. Стресот може да го отежне возбудувањето, па ако утрата често ви се стресни, можеби не е најдобро време за секс.

реклама

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

Тројца исчезнати туристи во Грција најдени мртви

Read more

Ангелов бара кружен тек кај збунувачката крстосница со чести сообраќајки во Аеродром

Read more

Најздравата риба во светот што треба да ја јадете еднаш неделно

Read more

Љубов и секс

Три работи што апсолутно ви се потребни ако сакате успешна врска

Read more

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

10 причини зошто е добро да бидете сингл од 20 до 30 години

Read more

7 митови за изневерувањето што треба да престанеме да ги шириме

Read more
 

Магазин

Три работи што апсолутно ви се потребни ако сакате успешна врска

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Читај повеќе

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Читај повеќе

Внимавајте: Отровната риба змеј може да се сретне во Грција, Хрватска, Црна Гора и во Албанија

Читај повеќе

Како телото ви сигнализира дека не се движите доволно?

Читај повеќе

„Само додај Coca-Cola“ – прва кампања во Македонија целосно креирана со AI

Читај повеќе

5 уреди кои секогаш треба да ги исклучите пред да одите на одмор

Читај повеќе

Најздравата риба во светот што треба да ја јадете еднаш неделно

Читај повеќе

3 суплементи кои не треба да ги земате на своја рака

Читај повеќе