Дали си ги фрлате парите на витамини и суплементи?

Витамините, минералите и мултивитаминските додатоци веројатно нема да ве заштитат од рак, срцеви заболувања и смрт воопшто, вели Работната група на САД за превентивна заштита во упатствата објавени во вторникот во научното списание JAMA.

Од последните насоки што ги објавија во 2014 година, тие ревидираа 84 студии кои тестираа витамини кај скоро 700.000 луѓе.

Сепак, заклучокот останува ист како во 2014 година: ако сте здрава личност и не сте бремена, нема доволно докази за какви било придобивки од земање витамин Е, витамин Д, калциум, витамин А, бета каротен, витамин Б3, витамин Ц и селен, пишува CNN.

Има доволно докази против земање бета каротен во вид на суплементи за спречување на кардиоваскуларни болести и рак, кои телото ги претвора во витамин А, бидејќи постои зголемен ризик од смрт од кардиоваскуларни болести и рак на белите дробови - велат од Работната група.

Превенција на хронични заболувања преку научно докажани методи

Тие, исто така, забележуваат дека луѓето не треба да земаат витамин Е бидејќи, тврдат тие, веројатно нема никакви придобивки во однос на намалување на ризикот од смрт, кардиоваскуларни болести или рак.

„Советите за спречување на хронични болести кај пациентите треба да продолжат да се фокусираат на научно докажани пристапи, вклучувајќи урамнотежена исхрана богата со овошје и зеленчук и физичка активност“, рече д-р Џефри Линдер, раководител на Одделението за интерна медицина на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Феринберг во Чикаго.

Како пример ја наведува медитеранската исхрана. Исхраната во медитерански стил која се темели на растителна храна и физичка активност може да го намали ризикот од висок холестерол, деменција, губење на меморијата, депресија и рак на дојка, потврдија бројни студии.

Храната што доаѓа од сончевиот медитерански регион исто така е поврзана со губење на тежината, посилни коски, поздраво срце и подолг живот.

Друга научно докажана диета е диетата DASH (Dietary Accesss to stop hypertension), која се заснова на пристап кој го запира високиот крвен притисок и успешно го намалува, покажаа студиите. Медитеранската диета и диетата DASH избегнуваат преработена храна и се фокусираат на овошје, зеленчук, грав, леќа, цели зрна, јаткасти плодови и семки.

„Наместо да трошите пари и време на суплементи, би било подобро да се фокусирате на активности за кои е докажано дека имаат здравствени придобивки придружени со здрава исхрана, вежбање, одржување на здрава тежина и избегнување пушење“, забележува д-р Линдер.

реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Живот

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Топлотен удар: Што треба да знаете и како да се заштитите?

Read more

Стогодишник од Шкотска сѐ уште работи и нема намера да се пензионира

Read more

Што да направите за салатата подолго да остане свежа?

Read more
 

Магазин

Како да го ублажите чешањето по каснување од комарец?

Читај повеќе

Instagram модел: Хејли Мексвилд

Читај повеќе

Не е само алкохолот: Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Банана торта без брашно, шеќер и млеко

Читај повеќе

Што се висцерални масти и кога се опасни по здравјето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Согорете многу калории за кратко време: Правете ги овие вежби секој ден

Читај повеќе

Често имате еротски соништа, што може тоа да значи?

Читај повеќе

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Читај повеќе

Пет симптоми по кои ќе ја препознаете летната депресија

Читај повеќе