Дали смее моторот да работи додека полните гориво?

Смееме ли да полниме гориво додека работи моторот на автомобилот? Одговорот е - најдобро, не!

Иако веројатноста за избувнување на пожар е минимална, оставањето на моторот да работи ја зголемува можноста за палење на испарувањата од горивото доколку дојде во допир со статички електрицитет.

Затоа е најбезбедно да го исклучите моторот на автомобилот за да избегнете најмала можност за пожар.

Како што е познато, ризикот од пожар е да се запалат испарувањата, а не самата течност, што на крајот може да доведе до експлозија.

Друго прашање е дали самиот мотор може да се оштети ако работи додека се точи гориво? Секако, ризикот од предизвикување пожар е поголем од евентуалното оштетување на возилото.

Сепак, дури и ако возилото не е оштетено, тоа не значи дека оваа практика нема да предизвика проблеми. Иако ова не е нужно лоша работа за вашиот автомобил, може да го вклучи она здодевно светло за „проверка на моторот“ (check engine) бидејќи автомобилите се дизајнирани да детектираат дури и најмало истекување на бензинска пареа од резервоарот за гориво, цевките за гориво и моторот.

Ова може да се случи кога ќе ја ставите млазницата во отворот за полнење гориво. Компјутерот во возилото детектира испуштање на пареа и го вклучува светлото „check engine“.

реклама

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Авто новости

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Read more

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Read more

Bentley ги претстави моделите Bentayga и Continental GTC Huntsman Edition

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Читај повеќе

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Читај повеќе
  • filter

Bentley ги претстави моделите Bentayga и Continental GTC Huntsman Edition

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Легендарната BMW Серија 5 првпат и „на струја“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Volkswagen ја најави премиерата на Touareg

Читај повеќе
  • play_arrow

Како роботите ќе ги пратат вулканизерите во предвремена пензија?

Читај повеќе

Како ќе функционираат „црните кутии“ кои од следната година ќе бидат поставени во новите автомобили?

Читај повеќе

Кина стана најголемиот светски извозник на автомобили

Читај повеќе