Дали со јаболков оцет може да се намали нивото на шеќер во крвта?

Околу 442 милиони луѓе ширум светот страдаат од дијабетес. Многу од нив прибегнуваат кон алтернативни начини за намалување на нивото на шеќер во крвта, а еден од нив е употребата на јаболков оцет.

Прашањето е колку е корисен јаболковиот оцет кога станува збор за овој здравствен проблем. Студија објавена во списанието на Американското здружение за дијабетес покажа дека ова е точно. Испитаниците консумираа оброци кои се состојат од печива, путер и сок од портокал. По оброкот, зеле јаболков оцет или плацебо. Истражувачите го проверуваа нивото на гликоза во крвта (шеќер) 30 и 60 минути по оброкот. Откриле дека оцетот значително го намалува нивото на гликоза во крвта после оброк. Неколку други студии, исто така, дојдоа до истиот заклучок.

Се разбира, оцетот не може магично да излечи дијабетес, но може умерено да го намали нивото на гликоза. Не е замена за лекови за дијабетес, но е доволно безбеден додаток на планот за лекување на оваа болест. Имајте на ум дека не треба да го користите доколку имате проблеми со бубрезите.

Remote video URL
реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Read more

Здравје

Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Read more

Трудниците со ковид имаат повеќе компликации при породувањето

Read more

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Read more

Четири видови месо што треба да ги консумирате и две кои треба да ги избегнувате

Read more
 

Магазин

  • filter

Јапонците измислија мопед во кој може да се вози домашно милениче

Читај повеќе

Македонскиот новинар за Златна топка на Левандовски не му дал ниту бод

Читај повеќе

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Читај повеќе

Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Читај повеќе

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Читај повеќе

Подварок со компири: Посен ручек со кисела или слатка зелка

Читај повеќе
  • filter

Наоми Кембел ја отвори модната недела во Дубаи и воодушеви со својот изглед

Читај повеќе

Фетишот на стапала е еден од најчестите меѓу мажите

Читај повеќе

Маратонскиот секс не e гаранција за оргазам

Читај повеќе