Дали Sony подготвува нов автомобил?

Глобалниот гигант во електрониката Sony ја шокираше публиката на Саемот за потрошувачка електроника 2020 откако го претстави прототипот за потполно електричниот Vision-S седан. По електричната лимузина, великаните во електронската индустрија можат да го претстават и новиот SUV.

Компанијата набрзо прецизираше дека електричната лимузина не е наменета за сериско производство туку е направена со намера да ги прикаже најновите високо-технолошки електронски гаџети за автомобили. Без оглед на тоа, автомобилот привлече големо внимание.

На снимката која ја претстави Sony се гледа автомобилот кој изгледа поголем од Vision-S седанот, со поинаква предна маска.

Иако Sony не е автомобилска компанија, идејата да направи автомобил не е сулудна. Како прво, компанијата има доволно приходи за овој потфат, а како второ, прототипот за Vision-S е направен со австриската компанија Magna Steyr која по договор конструира возила за најголемите автомобилски компании.

Sony може да испорачува електроника на големите произведувачи на автомобили, но дали овој гигант ќе пристапи кон автомобилската индустрија?

Веројатно не, но не треба да се занемари фактот дека Sony продолжува да го развива Vision-S за тестирање на патиштата. Моделот на Sony може да биде конкуренција на новиот модел на Tesla Y.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Read more

Трет ден протести пред бугарската Влада

Read more

Концепти

Audi го претстави концептот за новото електрично купе

Read more

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Read more

Volkswagen го објави последниот тизер за Arteon

Read more

Opel објави тизер за новиот дизајн на Mokka

Read more

Автомобили

 • filter

Ares Design го претстави суперавтомобилот Panther ProgettoUno

Читај повеќе
 • filter

Lamborghini го претстави најмоќниот модел досега

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Audi го претстави концептот за новото електрично купе

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Mazda ја претстави „тројката“ која развива 250 КС

Читај повеќе
 • play_arrow

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Читај повеќе
 • filter

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Читај повеќе
 • filter

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Читај повеќе

Откажан Саемот за автомобили во Женева за 2021 година

Читај повеќе