Дали сопствениците на големи СУВ возила треба да полагаат посебен возачки испит?

Пред неколку дена пишувавме дека кросоверите и теренците (СУВ) постигнаа одлични продажни резултати во првите шест месеци од годината и сочинуваат повеќе од половина од вкупниот број на сосема нови автомобили продадени во Европа за прв пат досега.

Еден наш читател даде скокотлива идеја во коментарите – дека за СУВ возилата треба да има посебни паркинг места, имајќи ја предвид нивната големина. Додека тоа останува навистина интересно прашање, да се вратиме чекор поназад – дали треба посебна возачка дозвола за овие урбани џинови?

Сè погласна е идејата дека и Б категоријата треба да се подели на неколку подкатегории.

Карима Дели, претставник на Зелените од Франција во Европскиот парламент, предлага да се воведе нова возачка дозвола за возачите на СУВ возила. Таа во ова гледа двоен аспект, еколошки и безбедносен. И додека првото не треба да се нагласува поради очигледната поврзаност помеѓу потрошувачката на гориво и големината и моќноста на возилото, Дели го нагласува и проблемот со безбедноста во сообраќајот.

Како што пишува Politico, се смета дека големите теренци се енергетски понеефикасни и зафаќаат повеќе простор, а веројатноста за изложеност на судири е поголема отколку кај помалите патнички возила. Таа тврди дека сегашната возачка дозвола од Б категорија, која важи за автомобили и комбиња, не е соодветна, но предлага воведување на категорија Б+ за возила со тежина поголема од 1,8 тони.

Ваквата дозвола возачите можеа да ја добијат по двегодишно пробно возење со Б дозвола, а дури откако ќе наполнат 21 година. Според ова, големите теренци како BMW XM, Audi Q7 и слични ќе останат резервирани за постари, поискусни возачи, а професионалните возачи како што се возачите на брза помош би биле изземени од регулативата.

Да спомнеме и дека Дели предлага систем на казнување заснован на поени, кој би бил унифициран на територијата на цела ЕУ.

Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Авто новости

Колку е можен хакерски напад на модерните автомобили?

Read more

Живот на тркала: Модуларниот XBUS наскоро ќе се најде во продажба

Read more

Dacia продаде 8 милиони автомобили во изминатите 19 години

Read more

Дали знаете да се снајдете во „патент“ ситуација во сообраќај?

Read more
 

Автомобили

Колку е можен хакерски напад на модерните автомобили?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Живот на тркала: Модуларниот XBUS наскоро ќе се најде во продажба

Читај повеќе

Dacia продаде 8 милиони автомобили во изминатите 19 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали знаете да се снајдете во „патент“ ситуација во сообраќај?

Читај повеќе
  • filter

Презентирана редизајнираната Mazda 2 Hybrid

Читај повеќе

На 16,3% од половните автомобили им е враќана километражата

Читај повеќе

Пристигна новиот Mercedes-AMG GLC Coupe

Читај повеќе

BMW подготви и две хибридни plug-in опции за новата Серија 5

Читај повеќе

Како автомобилските гуми да ви траат подолго?

Читај повеќе