Дали сте ја пробале Yab Yum, најмоќната секс поза?

Секогаш е добредојдена промена во сексуалниот живот, особено ако сакате да го однесете интимното поврзување на следното ниво.

Yab Yum може да биде исклучително моќна поза, ако партнерите го синхронизираат дишењето и се гледаат в очи, објасни сексологот д-р Керол Квин.

Сексот е добар начин за ослободување од стресот, а оваа поза се препорачува како особено „ефикасна“.

„Оваа поза инспирирана од тантричкиот секс им овозможува на партнерите да се фокусираат еден на друг, што само по себе го ублажува стресот“, вели сексологот д-р Керол Квин.

Како се изведува?

Мажот треба да седне со скрстени нозе, а партнерката да му седне во скут свртена кон него и да го „гушне“ со нозете околу долниот дел на грбот. Прегрнати и со рацете, треба да се гледаат в очи.

Позата е добра за жените бидејќи можат да ја контролираат пенетрацијата, а пенисот најмногу ќе го стимулира најчувствителниот дел од вагината.

Yab Yum може да биде исклучително моќна поза ако партнерите го синхронизираат дишењето и се гледаат в очи. Додавањето на овие елементи ве успорува и ве фокусира на задоволството, па можете целосно да се опуштите во оваа исклучително интимна поза, заклучува д-р Квин.

Тагови
реклама

Љубов и секс

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

10 причини зошто е добро да бидете сингл од 20 до 30 години

Read more

7 митови за изневерувањето што треба да престанеме да ги шириме

Read more

Знаци дека траумите од минатото влијаат на вашите врски

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе