Дали сте подготвени за лет над Марс?

Собраните податоци од долгогодишните истражувања на NASA на површината на Марс нудат многу можности за запознавање на „црвената планета“. Една од нив е оваа анимација на површината на планетата, која за момент ќе ве однесе над непознатиот свет на Марс.

Визуелниот уметник Шон Доран ја креираше оваа анимација со собраните податоци од HiRISE камерата од Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Се разбира, не се работи за видео снимка туку за слики кои со напорна работа се споени во едно видео кое трае нешто повеќе од 2 минути.

реклама

Наука

Не личите на родителите? Постои добра причина

Read more

Научници развија терапија со пептид што спречува тешка форма на COVID-19

Read more

НАСА 2021: Ајде да одиме на Месечината!

Read more

Неверојатно откритие: Археолози го најдоа најстариот пештерски цртеж во светот

Read more

Нови видеа

play_arrow

Скијање без граници, фејл компилација

Read more
play_arrow

Топ 10 хорор видеоигри за 2021

Read more
play_arrow

Како ќе биде запаметен Месут Озил во Арсенал?

Read more
play_arrow

Ова се најлошите трансфери што ги договорил Жозе Мурињо

Read more
play_arrow

Научете како да играте шах за помалку од 10 минути

Read more
play_arrow

Прошетка со Елон Маск низ канцелариите на SpaceX     

Read more
play_arrow

Креативни начини како да ја организирате кујната

Read more
play_arrow

Најсмешната фејл компилација на неделата

Read more
play_arrow

Моментот кога Елон Маск си го купил првиот суперспортски автомобил

Read more
play_arrow

Сообраќајно чудо: Супербрз воз кој „лета“ со 620 километри на час

Read more
play_arrow

Преслатка реакција на маче кога за првпат ќе види снег

Read more
play_arrow

Искрен трејлер за „Wonder Woman 1984“

Read more