Дали сте сапиосексуалец?

Доколку кај другите луѓе ве привлекува нивната интелигенција повеќе отколку физичкиот изглед, доколку ја цените внатрешната убавина многу повеќе од надворешната убавина, вие спаѓате во групата на т.н. сапиосексуалци.

Уживате во длабоките разговори

Еден содржаен разговор ви значи многу повеќе отколку сто безмислени трачеви. Уживате во ваквите разговори кои ве поттикнуваат на размислување и ве инспирираат.

Го цените интелектот повеќе од физичкиот изглед

Интелигенцијата ве возбудува. Секако, првото нешто што ќе го забележите кај некој човек е неговиот изглед. Сепак, тоа за вас е секундарна работа па фокусот го ставате на карактерот. Доколку сметате дека човекот не е интелигентен, без разлика колку и да ви се допаѓа, нема да бидете во љубовна врска со него.

Ја цените емоционалната интелигенција

Позната ви е борбата низ која мора некој да помине за да стекне определено ниво на емоционална интелигенција. Затоа ги почитувате таквите луѓе. Луѓето со најубави карактерни особини и размислувања поминуваат низ најтешки животни лекции. Нивната сила за напредок и користење на тие болни искуства како позитивна лекција го привлекува вашето внимание.

Давате време на себеси за да ги запознаете луѓето

Луѓето со текот на времето ви стануваат попривлечни. Колку подобро запознавате некој човек, толку повеќе ја почитувате неговата интелигенција. Се вљубувате во луѓето на начинот на којшто го перципираат светот.

Не поднесувате неписменост и површност

Не сакате неписмени СМС пораки, ниту помодарство. Доколку некој ви се допаѓа многу, го коригирате.

Не верувате во љубов на прв поглед

За вас љубовта на прв поглед е скоро невозможна, затоа што не можете да „откачите“ по некого само поради неговиот изглед. Мора да бидете импресионирани со нечиј излгед пред да имате чувства за него. Тоа кај вас го успорува процесот на вљубување.

Премногу сте пребирливи кога станува збор за партнерот

Луѓето околу вас сметаат дека сте премногу пребирливи кога станува збор за партнерот. Тие не сфаќаат дека ви е потребно повеќе време за да запознаете некого за да ја заслужи вашата доверба.

Не сте импресионирани од материјалните работи

Вас не ве интересираат парите. Ги сакате работите коишто ги збогатуваат човечкиот ум и душата.

Постојано сте во потрага по нови знаења

Ги обожавате луѓето коишто постојано истражуваат нешто ново бидејќи и самите сте такви. Тежнеете кон сето она што ја зголемува интелигенцијата и го проширува вашиот поглед на свет. Поради тоа не ве интересираат врските за една ноќ.

реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Секси среда

Read more

Кривични пријави за наставници од ОУ „Кузман Шапкарев” кои издале лажни свидетелства

Read more

Живот

Кипар ќе им ги плати трошоците на туристите ако се заразат со коронавирус

Read more

Се роди првата коала по страшните пожари во Австралија

Read more

Десетте најсреќни земји во светот во 2020

Read more

Секс во време на корона: Борделите со препораки за пози со помал ризик од зараза

Read more

Магазин

Кипар ќе им ги плати трошоците на туристите ако се заразат со коронавирус

Читај повеќе

Се роди првата коала по страшните пожари во Австралија

Читај повеќе
  • play_arrow

Полнење гориво 6.000 метри на небото

Читај повеќе

Десетте најсреќни земји во светот во 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботи во Јужна Кореја прават и служат пијалаци на гостите

Читај повеќе

Која храна не треба да се јаде по истекот на рокот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Њујорчани, претеравте!

Читај повеќе

Совршена орео торта од 4 состојки

Читај повеќе

Секс во време на корона: Борделите со препораки за пози со помал ризик од зараза

Читај повеќе