Дали сте зависни од порно?

Човек може да стане зависен од скоро сè, вклучително и порнографија.

Иако многумина ја сметаат порнографијата само како збир порнографски филмови, видеа или слично, желбата да се гледа порнографија кажува многу за сексуалниот идентитет на една личност. Половиот идентитет се развива на рана возраст кај луѓето и врз неговиот развој можат да влијаат голем број фактори во текот на животот.

Зависноста од порнографија се развива поради чувството на задоволство и уживање што се јавува за време на или по гледање порнографска содржина. Сепак, како и секоја зависност, во позадина постои едноставен преглед на човечката психа. Самиот поим за зависност од порнографска содржина не е медицински потврден и не се третира официјално, но се смета дека секое претерување укажува на специфичен психолошки проблем.

Студија од 2015 година покажа дека по само 300 милисекунди гледање порнографија, се случуваат промени во активноста на централниот нервен систем. Предизвикува иста реакција во мозокот кога зависник од дрога гледа прибор за дрогирање или слики поврзани со дрога.

Симптоми на зависност од порнографија

Зависностите како ментална или физичка состојба се јавуваат кога веќе не можеме да функционираме без нештото и кога тоа почнува да ни создава тешкотии во секојдневниот живот. Во медицинска смисла, зависноста е хронична и повторувачка болест и се јавува како резултат на стимулација на активноста на централниот нервен систем. Кога ќе ја постигнеме оваа состојба со злоупотреба, во оваа смисла, се развива прекумерна потрошувачка на порнографска содржина, болест или зависност од порнографија.

Сепак, лицето кое сака да гледа порнографска содржина одвреме-навреме и ужива во тоа, не е автоматски зависно од порнографија. Неопходно е да се направи разлика дали станува збор за желба или зависност.

Еве неколку симптоми на зависност од порно:

· Силна желба да се консумираат порнографски содржини

· Однесување насочено кон пребарување порнографска содржина

· Неможност да се запре конзумирањето на ваква содржина

· Губење на сексуалната желба во реалниот живот

· Чувство на возбуда исклучиво со порнографска содржина

· Губење на чувството за привлечност кон други луѓе

· Криење на порнографските материјали од партнерот/партнерката

· Физичка болка на гениталиите

· Чувство на лутина и беспомошност поради постојаната желба за порнографија

Зависноста од порнографија не се разликува премногу од другите зависности, како од дрога, цигари или алкохол. Сите тие се засноваат на процесот во кој едно лице бара содржина (во овој случај порнографија), чувствува задоволство само кога ќе го добие, и додека го нема, чувствува болка, тага или празнина.

Дополнителни проблеми

Луѓето кои се зависни од порнографија можат да имаат големи потешкотии во врските и наоѓањето партнер. Покрај тоа што поради порнографска содржина имаат нереална идеја за тоа како треба да изгледа или да се однесува нивниот партнер, тие тешко можат да почувствуваат сексуална возбуда кон вистинската личност.

Ова предизвикува осаменост и, следствено, дополнително ја поттикнува зависноста. Освен самотијата во смисла на наоѓање партнер, не е невообичаено зависна личност да биде целосно воздржана да се поврзе со луѓе и на тој начин да изгуби пријателства или да не создаде нови.

Поради зависноста од порнографија, лицето може да го троши своето време на консумирање наместо да го користи своето време корисно. Ова може да предизвика потешкотии на факултет, училиште, па дури и на работа. Луѓето кои се зависни често се немирни и вознемирени кога се воздржуваат од зависноста, што го отежнува нормалното секојдневно однесување.

Терапија за зависност од порнографија

Иако медицинската заедница не ја признава зависноста од порнографија како болест, сите потешкотии со менталната состојба во секојдневниот живот треба да се третираат правилно. Компулсивната консумација е посебен услов што треба да се третира за да им се олесни животот на зависниците.

Вие не мора сами да ја лекувате зависноста, но секогаш можете да контактирате со вашиот лекар, кој ќе ве упати на психолог. Со разговор, групна терапија или бихевиорална терапија, би можеле да го решите проблемот и на тој начин да престанете да влијаете негативно на вашиот живот и на луѓето околу вас.

реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Љубов и секс

Како сексот да трае подолго?

Read more

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

10 особини кои откриваат дека сте добри во кревет

Read more

Во што жените најчесто грешат кога флертуваат?

Read more
 

Магазин

Искрен и отворен: Со овој хороскопски знак секогаш знаете на што сте

Читај повеќе

Село во кое може да живеете само ако сте оперирале слепо црево

Читај повеќе

Истражување покажа: Мажите со маска на лицето делуваат попривлечно

Читај повеќе

10 цитати за животот од Харуки Мураками

Читај повеќе

Што се случува во телото ако пиете кафе пред утринскиот тренинг?

Читај повеќе

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Читај повеќе

Во 113 година од животот почина најстариот маж во светот

Читај повеќе

Рецепт на денот: Зеленчук и пршута во бешамел сос

Читај повеќе

Пет витамини и минерали важни во текот на зимските месеци

Читај повеќе