Дали Тајсон ќе се соочи со стариот ривал по 23 години?

Евандер Холифилд, поранешен шампион во бокс во тешка категорија, верува дека ќе има и трета борба против Мајк Тајсон, 23 години откако се соочија последен пат.

И во двете досегашни борби Холифилд беше подобар. Во ноември 1996 година, тој го победи Тајсон со технички нокаут, а половина година подоцна направија реванш што стана една од најпознатите борби во историјата на боксот. Тогаш, Тајсон беше дисквалификуван откако во третата рунда го гризна Холифилд за уво и му откина парче.

За потсетување, 54-годишниот Тајсон е во форма - се бореше на добротворен спектакл против Рој Џонс кон крајот на ноември, што беше негово враќање во рингот по 15 години. Холифилд не се борел 11 години.

Борбата меѓу Тајсон и Џонс беше без победник, како што беше претходно договорено, а преносот го купија дури 1,6 милиони луѓе.

Тајсон виде придобивка во ова (борбата донесе приход од 80 милиони долари) и сега поголеми се шансите да се согласи да се бори против Холифилд, кој го предизвика. И Холифилд верува во тоа.

„Разговаравме и се чини декa борбата ќе се случи. Јас сум многу убедлива личност и мислам дека ќе се случи. Ајде!“, изјави 58-годишниот Холифилд за TMZ.

URL
Тагови
реклама

Кој е најмудриот хороскопски знак според астролозите?

Read more

Со измени на Законот за легализација на дивоградби се продолжува неговата важност за уште пет години

Read more

Принцот Филип опериран од срце во стотата година од животот

Read more

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Read more

Останати спортови

УФЦ им даде откази на две легенди од тешка категорија

Read more

Јован Стојоски единствен македонски атлетичар на претстојното ЕП во сала

Read more

Никогаш не е здодевно во Дагестан: Џудисти и навивачи се скршија од ќотек

Read more

Тајгер Вудс се разбуди од операцијата по страшната сообраќајна несреќа

Read more
 

Спорт

Маркизио ќе се кандидира за градоначалник на Торино

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови од 21. коло во 1.МФЛ

Читај повеќе
  • play_arrow

Инсиње бесен по ремито: Каков го*нарски тим

Читај повеќе

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Читај повеќе

Пандев меѓу стотниците на УЕФА

Читај повеќе
  • play_arrow

7 фудбалски клубови кои пандемијата најтешко ги погоди

Читај повеќе

Анчелоти: Ришарлисон може да биде меѓу најдобрите напаѓачи во Европа

Читај повеќе

Ова се сите точки по кои Звезда ќе одговара за инцидентот со Ибрахимовиќ

Читај повеќе

УФЦ им даде откази на две легенди од тешка категорија

Читај повеќе