Дали темната материја воопшто постои? Научниците се сомневаат

Со децении, астрономите и физичарите теоретизираа за тоа како универзумот е исполнет со „егзотичен“ материјал наречен „темна материја“ што го објаснува чудното гравитациско однесување на галаксиите и групите галаксии.

Темната материја, според математичките модели, сочинува три четвртини од вкупната материја во универзумот. Сепак, ова никогаш не било видено, ниту објаснето во целост. И додека постоењето на темна материја стана преовладувачка теорија што објаснува една од поголемите мистерии на универзумот, некои научници бараат алтернативно објаснување за однесувањето на галаксиите.

Сега меѓународен тим научници вели дека открил нови докази дека темната материја можеби воопшто не постои, пренесува NBC News.

Во студијата објавена во Astrophysical Journal, научните извештаи за мали отстапувања во орбиталната брзина на далечните sвезди доведуваат до еден заклучок - темната материја воопшто не постои.

Во тој случај, чистата математика веројатно би можела да објасни зошто галаксиите се однесуваат како што се однесуваат, изјави Стејси Мего, кој е шеф на одделот за астрономија на Универзитетот Кејс Вестерн Резерв во Кливленд.

Ново истражување сугерира дека знаците на слаба гравитациска плима, познат како „ефект на вселената“, може статистички да се забележат при орбитална брзина на ѕвездите во повеќе од 150 галаксии. Авторите на студијата велат дека овој ефект не може да се објасни со теориите на темната материја, но може да се објасни со изменетата теорија за динамиката на Њутн, MOND.

Њутн ја темели неговата теорија дека предметите се привлекуваат едни со други со сила што варира во зависност од нивната маса, врз основа на набљудувањата на орбитите на планетите. Со подобрувања во теориите на Ајнштајн во 20 век, теоријата на Њутн е сè уште неверојатно точна.

Формулацијата MOND беше дополнително формулирана во 80-тите години од страна на израелскиот физичар Мордехај Милгром, со цел да се објасни забележаната девијација без темна материја.

Тој вели дека гравитацијата предизвикува мало забрзување, на толку ниски нивоа што може да се види само во објекти со големина на галаксија. Ова би значело дека не е потребно објаснување на темната материја.

Досега, MOND „преживеа“ неколку научни тестови, но повеќето истражувачи сепак ја фаворизираат теоријата дека има темна материја. Останува да видиме дали оваа теорија ќе ја промени „научната клима“.

реклама

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Приведени осум лица по протестот за „Монструм“

Read more

Наука

Што знаеме за дрон-хеликоптерот на Марс?

Read more

Американски научници одгледаа вештачки мозок кој се развива како човечкиот

Read more

Белите точки на оваа фотографија не се ѕвезди, туку супермасивни црни дупки

Read more

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more
 

Гик

Blue Origin го одложи првиот лет на ракетата New Glenn

Читај повеќе

Pixel Fold на Google пристигнува годинава

Читај повеќе
  • play_arrow

Што знаеме за дрон-хеликоптерот на Марс?

Читај повеќе

Паметен град? Не благодарам: Граѓаните одбија да бидат „лабораториски глувци“

Читај повеќе

Хакирана лабораторијата на Оксфорд каде се истражува коронавирусот

Читај повеќе

PlayStation 5 добива нов џојстик

Читај повеќе

„Паднаа“ Instagram и Messenger

Читај повеќе
  • play_arrow

Што пишува во декодираната тајна порака на роверот што слета на Марс?

Читај повеќе

Дали ажурирањето на Google Chrome ќе го спречи трошењето на RAM меморијата?

Читај повеќе