Дали треба да имате секс со партнерот и кога не сте во секси расположение?

Што да правите во врската кога едниот е подготвен за секс, а другиот не е баш расположен?

Никогаш не е добра идеја да се натерате со сила да правите нешто што ви е одбивно. Но, исто така, можеби сакате да се охрабрите да бидете поекспериментални, особено ако имате грижлив и великодушен партнер.

Повеќето луѓе се форсираат за да почнат, но откако ќе почне водењето љубов и уживаат во тоа, се чувствуваат поповрзани и продолжуваат.

Ова особено важи ако успеат да си го тргнат притисокот од себе и од партнерот и да заземат став „ајде да се опуштиме и да видиме што ќе се случи“.

Ако сакате да чекате додека и двајцата искрено сакате да имате секс, ќе се изначекате. Желбата зе секс лесно згаснува кога ќе се натрупаат обврските, уморот, децата...

Колку повеќе време оставате да помине без секс, толку потешко ќе ви биде да се „рестартирате“.

Имајте на ум дека во љубовна партнерска врска не е гарантирано дека и двајцата партнери сакаат да имат секс во секое време.

Ни длабоката интимна, емотивна поврзаност не гарантира дека ќе имате добар секс.

Но, нештата почнуваат да одат во погрешна насока кога партнерот кој почесто вика „не“ претпоставува дека е во ред другиот партнер да живее во врска без секс, иако знаат дека тоа е личност на која сексот ѝ е важен како животен двигател и средство за поврзување.

Да одлучите еднострано дека нема да бидете сексуални со партнерот бидејќи „не ви се сака“ е исто како партнерот да одлучи дека нема веќе да разговарате во врската бидејќи „не е некој голем муабетчија“. Кога станува збор за сексуална конекција, сигурно има нешто што може да направите што нема да ви биде толку тешко.

Ако не сакате да имате секс бидејќи партнерот ве изневерил или не е фер или не ве почитува, очигледно е дека мора да разговарате за тоа и на другиот да му биде јасно дека тоа се причините.

Секако дека не се препорачува да имате секс со некој кој се однесува со вас насилно или без почитување, само за да ја одржите врската.

Но, ако вашиот партнер е добра и одговорна личност во врската, нема ништо лошо во тоа некогаш да се исфорсирате да имате секс, со цел да не дозволите вашето либидо да „замрзне“.

Честопати во врската најмалку едниот партнер не чувствува „природен нагон“ да иницира секс, но може да се впуштат во „играта“ ако навистина се потрудат.

Ако не се чувствувате возбудени, сепак има работи што може да ги направите да го задоволите партнерот и да бидете отворени едноставно да уживате во физичка блискост.

Ако навистина сметате дека вашата врска може да опстои како платонско пријателство со месеци, години, па и децении во иднина, не ги земајте предвид овие совети. Но, тоа мислење мора да го делите и двајцата.

А ако знаете дека некаква форма на секс е неопходна за опстанокот на вашата врска, отворено комуницирајте и дојдетете до заедничко решение колку секс во врската ви е доволно.

реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Љубов и секс

Има три начини на кои луѓето гледаат порно, само еден е здрав

Read more

Како да ги прифатите мааните на вашиот партнер?

Read more

Студија одговори на вечното прашање: Дали мажите и жените можат да бидат „само пријатели“?

Read more

Зошто мажите глумат оргазам?

Read more
 

Магазин

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Читај повеќе

Идеја за посен ручек: Полнети тиквички

Читај повеќе

Може ли вежбањето дома без опрема да даде добри резултати?

Читај повеќе

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зебра избегала од зоо во Сеул и со часови талкала низ градот

Читај повеќе

Како вашите омилени сосови ви го саботираат процесот на слабеење?

Читај повеќе

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Читај повеќе

Најчести грешки што ги правиме во одгледувањето растенија

Читај повеќе

Има три начини на кои луѓето гледаат порно, само еден е здрав

Читај повеќе