Дали треба да ја пиете водата што отстоила преку ноќ во чаша?

 

Сите барем еднаш наутро сме се напиле од чашата со вода што сме ја оставиле до креветот во случај да ожеднеме во текот на ноќта. Но, зошто вкусот на водата се менува по неколку часа стоење? И дали е безбедно да се пие?

Што се случува со водата кога ќе ја оставите преку ноќ?

Постојат неколку теории за тоа што се случува со чаша вода кога ќе се остави надвор преку ноќ. Првата е дека, ако се работи за вода од чешма, хлорот што веројатно бил додаден во вашиот општински водовод испарувал во тие часови, што може да го промени вкусот. Без разлика на изворот на вода, откако ќе се остави да отстои неколку часа, јаглерод диоксидот може да почне да реагира со водата со намалување на pH вредноста - доволно за да се промени вкусот.

За време на изненадувачки деталната дискусија на Reddit, корисник кој по професија е прехранбен хемичар истакна дека вкусот е едно од најкомплицираните сетила, сугерирајќи дека би можеле да ја споредиме оваа „застоена“ вода со сеќавањето на нејзиниот вкус од пред неколку часа и затоа мислиме дека има застоен вкус, затоа што го споредуваме со свежа вода.

Тој, исто така, рече дека водата ќе испари малку преку ноќ, што може да го концентрира вкусот на „другите работи“ во една чаша.

„Можете да го вкусите/помирисате воздухот во чашата, а не водата. Овој воздух е концентрирана верзија на сите испарливи молекули“, вели тој.

Дали е безбедно да се пие водата?

Во однос на безбедноста, водата не содржи никакви „шеќери, масти или протеини кои можат да скапат“, па затоа не се „расипала“ по неколку часа стоење, и покрај чудниот вкус.

Изгледа дека предупредувањата всушност се однесуваат на тоа да не се остава вода со денови или недели, да не се користи повеќепати иста чаша без да ја измиете и да не се дели истата неизмиена чаша со други луѓе.

реклама

Марихуана или алкохол: Што е поштетно?

Read more

Еврото какво што го знаеме наскоро заминува во историјата

Read more

Првата капсула за евтаназија одобрена во Швајцарија

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more

Чек дис аут

Непријатни прашања кои никогаш не треба да ги поставувате

Read more

Колку често треба да ја переме облеката, според дерматолозите?

Read more

Кој тип на личност сте: Директор, истражувач, преговарач или градител?

Read more

Како најлесно да ги средите каблите во домот?

Read more
 

Магазин

Непријатни прашања кои никогаш не треба да ги поставувате

Читај повеќе

Пет работи за кои треба да разговарате со партнерот пред да имате бебе

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет вежби за кои не вреди да си го трошите времето

Читај повеќе
  • play_arrow

Како усните да ви изгледаат поголеми и полни, без естетски зафати?

Читај повеќе

Истражување: Пицата може да ја подобри продуктивноста на работното место

Читај повеќе

Три лоши навики на интелигентните луѓе

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку често треба да ја переме облеката, според дерматолозите?

Читај повеќе

Масло од рузмарин: 5 проблеми за кои може да ви помогне оваа билка

Читај повеќе

Воздухот во Чернобил е помалку радиоактивен благодарение на нова технологија

Читај повеќе