Дали треба да јадеме три оброци на ден?

Веројатно и самите јадете три оброци на ден бидејќи модерниот живот е дизајниран околу овој начин на исхрана. Ни беше кажано дека појадокот е најважниот оброк во денот, имаме паузи за ручек на работа, а потоа нашиот социјален и семеен живот се врти околу вечерните оброци. Но, дали е ова најздравиот начин на исхрана?

Пред да размислиме колку често треба да јадеме, научниците не повикуваат да размислиме кога не треба.

Наизменичното (повремено) постење, кое го ограничува внесот на храна на период од осум часа, станува главна област на истражување.

Давањето на нашите тела најмалку 12 часа на ден без храна му овозможува на нашиот дигестивен систем да се одмори, вели Емили Мануијан, клинички истражувач во Институтот за биолошки студии Салк во Калифорнија и автор на труд од 2019 година насловен „Кога да се јаде“.

Розалин Андерсон, вонреден професор на Факултетот за медицина и јавно здравје на Универзитетот во Висконсин, ги проучувала придобивките од ограничувањето на калориите, што е поврзано со пониски нивоа на воспаление во телото.

„Секојдневното постење може да помогне да се искористат некои од овие придобивки“, вели таа. 

Постот го става телото во состојба кога е поспремно да ги поправи и контролира оштетувањата и да ги исчисти погрешно преклопените протеини. Погрешно распоредените протеини се неисправни верзии на нормалните протеини и се поврзани со бројни болести.

Наизменичното постење е повеќе во согласност со начинот на кој нашите тела еволуирале, вели Андерсон. Тој вели дека му дава на телото да дише за да може да складира енергија и да го активира механизмот за ослободување енергија на телото.

Зарем нема да бидеме гладни со само еден оброк на ден?

Некои експерти тврдат дека е најдобро да се јаде еден оброк на ден, а со нив се согласува и Дејвид Левицки, професор на Универзитетот Корнел во Њујорк, кој и самиот јаде само еден оброк на ден.

„Има многу податоци кои покажуваат дека ако ви покажам храна или слики од храна, најверојатно ќе јадете, и колку почесто храната е пред вас, толку повеќе ќе јадете тој ден“, вели тој. .

Тоа е затоа што, пред да имаме фрижидери и супермаркети, јадевме кога храната ни беше достапна. Низ историјата консумиравме еден оброк дневно, вклучувајќи ги и старите Римјани кои јаделе само еден оброк околу пладне. Податоците покажуваат дека ако го прескокнете појадокот, тој ден ќе внесете помалку калории, вели историчарката Серен Чарингтон-Холинс.

Но, Мануган не препорачува да се држиме до диета со еден оброк на ден, бидејќи тоа може да го зголеми нивото на гликоза во крвта кога не јадеме. Високото ниво на гликоза во подолг временски период е фактор на ризик за развој на дијабетес тип 2.

Намалувањето на гликозата во крвта бара редовно јадење повеќе од еднаш дневно, вели Мануган, бидејќи ова го спречува телото да мисли дека гладува и да ослободува повеќе гликоза кога ќе завршите како одговор.

Наместо тоа, вели тој, најдобро е да се придржувате до диета од два до три оброци дневно, при што повеќето калории се консумираат порано во текот на денот. Тоа е затоа што јадењето доцна навечер е поврзано со кардио-метаболички болести, вклучувајќи дијабетес и срцеви заболувања.

„Ако го јадете најголемиот дел од храната порано, вашето тело може да ја користи енергијата што ја давате во текот на денот, наместо да ја складира во вашето тело“, вели Мануган.

Сепак, треба да се избегнува и јадењето прерано наутро, вели таа, бидејќи тоа нема да ви даде доволно време за постење. Исто така, јадењето прерано по будењето работи против нашиот деноноќен ритам, познат како нашиот телесен часовник, кој истражувачите велат дека диктира како телото различно ја обработува храната во текот на денот.

Нашите тела ослободуваат мелатонин преку ноќ за да ни помогне да спиеме - но мелатонин исто така го запира производството на инсулин, кој складира гликоза во телото. Бидејќи мелатонин се ослободува додека спиете, телото го користи за да се погрижи да не внесуваме премногу гликоза додека спиеме и не јадеме, вели Мануган.

Тагови
реклама

Здравје

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Read more

Магнетна резонанца: Зошто се прави и како изгледа овој дијагностички преглед?

Read more

Прејадувањето е сериозно нарушување за кое многумина не се ни свесни

Read more

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Read more
 

Магазин

Три причини зошто жените глумат оргазам

Читај повеќе
  • play_arrow

Како најдобро да го исчистите стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • play_arrow
Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Читај повеќе

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Читај повеќе

Дали сте зависни од коцкање и обложување?

Читај повеќе

Магнетна резонанца: Зошто се прави и како изгледа овој дијагностички преглед?

Читај повеќе
  • play_arrow

По многу години, се роди прле во скопската Зоолошка

Читај повеќе

Time: Зеленски е личност на годината

Читај повеќе
  • filter

Кајгана fun with flags: Епизода 4 - кога синот на претседателот црта знаме

Читај повеќе