Дали треба да јадете нешто после тренинг?

Oткако ќе завршите со тренинг, или веднаш одите нешто да јадете, или пак воопшто не размислувате за храна.

Една група на луѓе сметаат дека телото треба веднаш да се нахрани, додека други сметаат дека со внесувањето на нови калории го саботирате сопствениот пат до слабеењето.

„Некои луѓе дури и немаат апетит откако добро ќе се испотат“, вели нутриционистот Хејди Колник.

Имено, истражувањата покажаа дека вежбите за зајакнување на телото го намалуваат хормонот кој е заслужен за стимулација на апетитот, па можат да поминат и до три часа после тренинг додека не почувствувате глад.

Меѓутоа, експерти тврдат дека е важно да се јаде после тренинг.

„Ако не изедете нешто во рок од еден час откако сте ја напуштиле теретаната, тоа може да има лоши последици по вас. Подоцна ќе бидете уште погладни и ќе изедете повеќе“, објаснува Хејди и додава дека после тренинг не треба да се јаде високо калорична храна, туку доволно е нешто едноставно, како јогурт или банани, јаболка, или пак да се напиете чоколадно млеко.

„Се додека ги внесувате хранливите материи, кои ќе ви ја вратат загубената енергија, вие немате проблеми“, смета Сколник.

реклама

Трогателна снимка од Бејрут: Татко го заштитува синот од силните експлозии

Read more

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Низ фотографии: Мелбурн под целосен карантин

Read more

Снег во август: Зимска идила во Швајцарија и во Италија

Read more

Фит

Што треба да пиете ако сте го почнале процесот на слабеење?

Read more

Предлог за 10-минутно утринско вежбање

Read more

Едноставни вежби за нозе за почетници

Read more

Зошто некои луѓе се дебелеат, а други не?

Read more

Магазин

  • play_arrow

Минал 15 километри закачен на шофершајбна од камион

Читај повеќе

Зошто треба да имате барем еден Лав во вашиот живот?

Читај повеќе

Саманта Сепулведа, секси полицајка од која криминалците не бегаат

Читај повеќе
  • play_arrow

Трогателна снимка од Бејрут: Татко го заштитува синот од силните експлозии

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои не знаат за емоции

Читај повеќе
  • play_arrow

Како е да се живее во највисоката зграда на светот?

Читај повеќе

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Читај повеќе
  • play_arrow

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Читај повеќе

Врло веома добро познавате падежима

Читај повеќе