Дали треба да пиете вода додека вежбате?

А.С.
/ 10.11.2022 / 09:26

Секојдневното пиење вода е неопходно за функционирање на организмот. Водата е особено важна за оние кои вежбаат бидејќи се губаттечности преку потта, па затоа треба да се надополни. Но, дали е здраво да се пие вода за време на вежбањето?

Експертите наведуваат дека е неопходно да се пие вода пред, за време на тренингот и потоа.

Човечкото тело се состои од повеќе од 70 проценти вода, а без соодветна хидратација секој ден, телото не може да функционира.

Недоволната количина на вода може да предизвика многу здравствени проблеми како што се дехидратација, камења во бубрезите и проблеми со варењето. Водата помага во одржување на нормалната телесна температура и обезбедува заштита на 'рбетот и ткивата.

За време на вежбањето, водата помага во одржување на концентрацијата на гликоза во крвта и го подобрува времето на закрепнување. Затоа, спортистите треба да бидат добро хидратирани пред вежбање и да пијат доволно течности за време на  по вежбањето за да се балансира загубата на вода, истакнуваат експертите.

Најдобар начин да проверите дали пиете доволно вода дневно е да внимавате на бојата на урината. Ако бојата е светложолта или безбојна, тоа значи дека имате доволно вода во телото, но ако бојата е темножолта или килибарна, тоа е показател дека веднаш треба да почнете да пиете повеќе вода.

Тагови
реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Путин со шампањ в рака објасни зошто нема да прекине со напади

Read more

Фит

Зошто треба да можете да направите барем десет склекови?

Read more

Дали знаете како слабеењето влијае на имунолошкиот систем?

Read more

Што ќе се случи ако правите по 100 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

10 чекори до совршени стомачни мускули

Read more
 

Магазин

  • filter

Туристи на нога: Најдобри европски градови за љубителите на пешачење

Читај повеќе

Зошто треба да можете да направите барем десет склекови?

Читај повеќе

Хиперактивност: Причина, симптоми и како се третира овој проблем кај децата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум начини како да го намалите ризикот од канцер

Читај повеќе

Како треба да ја миете косата ако брзо се масти?

Читај повеќе

Идеја за ручек: Лосос на грчки начин

Читај повеќе

Жените подобро работат во потопли простории, мажите во поладни

Читај повеќе
  • play_arrow

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Читај повеќе

Клиторисот има и друга функција, освен сексуална

Читај повеќе