Дали треба да спиете со вклучено греење или не?

Колку и да звучи пријатно спиењето во топла соба, тоа може да предизвика секакви проблеми со кожата, вклучително и влошување на постоечките проблеми како егзема и псоријаза.

Според експертите, централното греење е еден од најголемите фактори кои придонесуваат за сушење на кожата во зимските месеци.

„Навистина нашите животни навики се менуваат со возраста, а не нашата кожа. Покрај тоа што помалку вежбаме и јадеме помалку здрава храна, изложени сме и на централно греење кое ја суши кожата, а колку е постудено надвор, толку е полошо“, вели Оливија Торп, основачка на Vanderohe.

Слично на климатизацијата, централното греење го намалува нивото на влага во нивниот воздух, предизвикувајќи кожата да стане сува и затегната.

„Централното греење додава дополнително ниво на стрес во справувањето со сувата кожа, што е особено проблематично кога имате веќе постоечки кожни заболувања како што се псоријаза или егзема“, објаснува д-р Адам Фридман, консултант дерматолог за клиники за дерматологија Стратум.

Предупредувачките знаци дека вашата кожа можеби е премногу сува се ако е груба на допир, изгледа како да почнува да се лупи.

Освен што предизвикува суви услови внатре, централното греење предизвикува проблеми и поради контрастот на надворешните температури. Температурата што се менува од топла и удобна внатре кон студена надвор, исто така предизвикува проширување на крвните садови, што го прави црвенилото на акните и розацеата да изгледа многу полошо.

Кога станува збор за околината во која спиете, најдобро е да биде темно, тивко, уредно и студено.

Додека некои се навикнати да спијат со едната нога надвор од ќебето за да се разладат во текот на ноќта, ова можеби нема да функционира за секого.

Сепак, најдобрата температура за вашата спална соба е приближно 19 степени Целзиусови. Освен што останува ладна, неосветлената просторија го одржува и вашиот внатрешен часовник подесен.

Пет причини зошто не треба да спиете во топла соба

Нема да спиете убаво

Во текот на ноќта паѓа температурата што значи дека е време за спиење. Доколку спиете во топло, ќе се чувствувате уморно, непријатно и вознемирено. Високата температура може да предизвика да се чувствувате уморно наредниот ден и да имате проблеми со концентрацијата.

Може да предизвика чувство на болки во градите и проблеми со срцето

Топлата просторија може да предизвика зголемување на нивото на јаглерод моноксид во просторијата во која спиете. Поради тоа се препорачува да го исклучите греењето пред спиење бидејќи јаглерод моноксид е многу опасен за вашето здравје. Како последица на ова може да се појават болки во градите и срцеви заболувања.

Ослабнат имунолошки систем

Ако воздухот во собата е сув, може да биде причина за почести инфекции во зима.

Неквалитетен воздух

Ако не проветрувате, прекумерната топлина може негативно да влијае на квалитетот на воздухот во затворена просторија, а ова предизвикува низа здравствени последици и респираторни проблеми.

Топлиот воздух е штетен за кожата

Спиењето во топла просторија во текот на ноќта може да предизвика сушење на кожата поради недостаток на влага.

реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Живот

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

70-годишна жена од Уганда роди близнаци

Read more

Финансиски хороскоп за 2024: Кој знак ќе плива во пари, а кој ќе има празни џебови?

Read more

Со едноставен трик лебот ќе остане свеж многу подолго

Read more
 

Магазин

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Читај повеќе

Три најчести митови за СИДА и ХИВ

Читај повеќе

Секојдневни навики со кои го оштетувате имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

70-годишна жена од Уганда роди близнаци

Читај повеќе

Најдобри зеленчуци за слабеење кои може да се комбинираат со многу јадења

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за 2024: Кој знак ќе плива во пари, а кој ќе има празни џебови?

Читај повеќе

Најдобриот антиинфламаторен пијалак за подобрување на имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Со едноставен трик лебот ќе остане свеж многу подолго

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт на денот: Торта со макарони

Читај повеќе