Дали треба да вежбате додека се борите со настинка или грип?

Многу спортисти се прашуваат дали треба да продолжат со вежбање кога имаат настинка или грип.

Новото истражување покажува дека без разлика дали вежбате или не, нема поврзаност со тоа колку долго ќе бидете настинати или колку долго ќе трае процесот на оздравување.

Доколку се чувствувате лошо се подразбира дека најдобро е да одмарате, но ако имате сила за тренинг, тоа нема да ја влоши состојбата со настинката или грипот.

Најдобро е да го слушате своето тело. Изберете лесен тренинг со послабо темпо за да останете во кондиција. 

Меѓутоа, доколку се чувствувате лошо, подобро одмарајте без да правите ништо.

Секој грип и настинка се различни. Доколку имате симптоми на грип како што се измореност, грозница, пролив, повраќање, најдобро е да ги прескокнете вежбите.

Сметајте дека тоа е знак дека прекумерно вежбате и ви е потребен одмор. Вежбањето понекогаш има контра-ефект за вашиот имунолошки систем и ве прави чувствителни на надворешните фактори.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Фит

Што ќе се случи ако не јадете ништо цели седум дена?

Read more

Неверојатна трансформација на 74 години: Ако можам јас, можете и вие

Read more

Пет утрински навики со кои побрзо ќе слабеете

Read more

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Магазин

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Читај повеќе

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Читај повеќе

Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Читај повеќе
  • filter

Мачки кои им пркосат на законите на физиката

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не јадете ништо цели седум дена?

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна глетка: „Стампедо“ од делфини во Калифорнија

Читај повеќе