Дали тренинзите од 5 минути навистина имаат ефект?

А.С.
/ 21.09.2022 / 20:22

Ако денеска немате време за целосен тренинг, најдобро е да го скокнете, така? Одговорот е: НЕ. Може да постигнете ефект и со краток интензивен тренинг од 5 минути. Да, точно прочитавте – 5 минути.

 

Уште сте скептични? Продолжете да читате.

Можеби никогаш не сте помислиле дека може да вежбате само 5 минути. Се чини дека тоа не е доволно време за да направи каква било разлика. 

Веќе ви дадовме препорака колку време треба да вежбате за да постигнете резултати, но овие интензивни микротренинзи се корисни за во деновите кога едноставно 5 минути се сѐ што имате на располагање.

Најважно од сѐ е да го одржите континуитетот, а со тоа и мотивираноста и самодовербата во насока на исполнување на вашите фитнес цели. Подобро нешто отколку ништо.

Истражување од Универзитетот во Јута покажа дека кратките тренинзи се важни на подолг временски период и дека секое вежбање е важно, сѐ додека го изведувате правилно.

Жените кои наместо да скокаат стандарден тренинг правеле мини интензивни тренинзи имале намалување на индексот на телесна маса во споредба со оние кои не правеле заменски тренинг. Слични резултати имало и кај машките испитаници.

Ова се неколку примери за микротренинзи од 5 минути што може да ги искористите за деновите кога немате време за целосен тренинг:

Remote video URL
Remote video URL
Remote video URL
реклама

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Read more

5 хороскопски парови кои ќе се заљубат во 2024 година

Read more

Прашање за ракија на британскиот „Милионер“ што само мама знае да го одговори

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

Фит

Најчестите грешки што ги правиме кога вежбаме

Read more

Дали мора да се истегнете пред тренинг?

Read more

Најдобри зеленчуци за слабеење кои може да се комбинираат со многу јадења

Read more

Вежбајте секој ден во исто време за максимални резултати

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Водителка покажа среден прст во живо

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пита со компири и пилешко

Читај повеќе

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Читај повеќе

Во кои хороскопски знаци се раѓаат најголемите манипулатори?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто жените се подобри во мултитаскинг?

Читај повеќе
15 идеи како сами да направите новогодишни украси

15 идеи како сами да направите новогодишни украси

Читај повеќе

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Читај повеќе

Најчестите грешки што ги правиме кога вежбаме

Читај повеќе
  • play_arrow

Прашање за ракија на британскиот „Милионер“ што само мама знае да го одговори

Читај повеќе