Дали утринскиот секс е подобар од ноќниот?

Експертите велат дека има научни причини зошто утринскиот секс може да биде подобар од ноќниот, барем за некои луѓе.

Нивоата на тестостерон кај мажите се обновуваат во текот на ноќта и затоа имаат тенденција да бидат највисоки наутро и најниски навечер.

„За време на спиењето се создава тестостерон за следниот ден. По будењето има најголема концентрација на овој хормон во крвта, покрај зголемувањето на кортизолот. Оваа комбинација е поволна за физички активности, без разлика дали се работи за секс или тренинг“, изјави Алиса Вити, автор на книгата „In The Flo“.

Зголеменото ниво на тестостерон наутро го зголемува либидото и гарантира подобра ерекција. Според сексуалниот терапевт Џеса Цимерман, нивото на естроген кај жените е исто така повисоко наутро. Затоа, постои зголемување на протокот на крв во вагината.

Тоа значи дека женските тела се „подготвуваат“ за секс за време на спиењето. Повеќе вагинален проток на крв и влажност ќе им дадат поголема чувствителност и задоволство.

Сепак, тие забележуваат дека жените се повеќе заинтересирани за секс во првата половина од менструалниот циклус (за време на фоликуларната и овулаторната фаза), додека во втората половина (за време на лутеалната и менструалната фаза) нивото на кортизол се намалува, па затоа не копнеат за интимни врски толку многу.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Љубов и секс

Во кој дел од денот сме најмногу расположени за секс?

Во кој дел од денот сме најмногу расположени за секс?

Read more

Зошто жените кои се сингл подолго време се посреќни во животот?

Read more

Секс за мрзи: Позата „лежечки полицаец“ гарантира интензивни оргазми

Read more

7 знаци дека форсирате врска од која нема да бидне ништо

Read more
 

Магазин

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Читај повеќе

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Читај повеќе

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Читај повеќе

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Читај повеќе

Како Холанѓаните станаа највисоката нација во светот?

Читај повеќе
  • filter

За прв пат достапен дел од Бакингемската палата за посетители: Koja е цената за влез?

Читај повеќе

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Читај повеќе