Дали вакцините можат да влијаат на менструалниот циклус?

Кога станува збор за менструалниот циклус, експертите велат дека нема доволно докази коишто би потврдиле дека вакцинирањето може да предизвика промени во циклусот, но тоа би можело да се поврзе со стресот и реакцијата на пандемијата.

Вакцината против COVID-19 делува различно на половите, па така жените почесто доживуваат непријатни симптоми. Докторите не знаат што точно може да се случи бидејќи врската меѓу COVID-19 и менструалниот циклус е многу малку анализирана. Слабото крвавење или прераната менструација не се тема за истражување, ниту наведеното се смета за нуспојава бидејќи многумина нема да го поврзат циклусот со вакцинацијата.

„Недостигот на информации за оваа поврзаност е голем проблем. Не сум загрижена за последиците поврзани со плодноста или со повторен спонтан абортус бидејќи сето тоа е добро проучено, но нерегуларното крвавење е важна тема“, објаснува гинекологот Џен Гунтер.

Постојат неколку теории  кои можат да објаснат што се случува. За почеток, д-р Кели Кулвел, гинеколог од Сан Диего наведува дека стресот е многу важен фактор.

„Вакцината мора да го стави телото во стрес за да произведе антитела, а менструалниот циклус многу зависи од стресот. Тоа може да се случи и со други вакцини, но разликата е во тоа што досега не сме имале масовна вакцинација за која се расправало и на социјалните мрежи“, објаснува Кулвел за Business Insider.

Се смета дека промените како поран циклус или изостанок на истиот е поврзан со одговорот на  имунолошкиот систем и влијанието на вакцината на ендометриумот. Можно е улога да имаат и факторите како стрес поради пандемијата и социјалната дистанца.

„Набљудувајќи ги пациентите коишто ми доаѓаат постојано откако трае пандемијата, можам да заклучам дека стресот што го доживуваме оваа година е неверојатен. Тој секако може да влијае на менструалниот циклус бидејќи делува на мозокот којшто го контролира производството на хормони кои го прават циклусот редовен. Дури и ако жените користат контрацепција може да имаат проблеми поради стресот“, објаснува гинекологот Мери Росер.

Тука влијаат и промените како лош сон, недостиг на физичка активност, губење или зголемување на килограми кои исто така влијаат на разни промени во организмот.

Според д-р Росер, не е проблем ако се случат неколку нерегуларни циклуси секоја година, но ако работата не се поправи ни по неколку месеци, важно е да се обратите до лекар.

реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Здравје

Јасни знаци дека ви недостига витамин Б

Read more

Кунгуловски: Нема никаква поврзаност на вакцините со стерилитет или со неплодност

Read more

Дали трудниците треба да се вакцинираат?

Read more

Младите пациенти кои прележале корона покажуваат знаци на кардиоваскуларни оштетувања

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Читај повеќе

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Путин со 7 гола ја реши Ноќната Хокеј Лига

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не користите сапун 1 месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да испеглате кошула за само 90 секунди?

Читај повеќе

Јасни знаци дека ви недостига витамин Б

Читај повеќе

Пет корисни совети како да ја вратите страста во врската

Читај повеќе

Рецепт на денот: Макарони со пилешко во крем сос

Читај повеќе

Кладилничарски идиот на денот

Читај повеќе