Дали ве раскажуваат како лош љубовник?

За жените има малку работи што се толку разочарувачки колку ситуацијата кога ќе се најдат за прв пат во кревет со маж што го сакаат и ќе откријат дека тој не е многу добар љубовник.

Експертката за секс Клер Кавана за списанието Glamour сподели со мажите неколку совети за тоа како да станат подобри во сексот и да не бидат запаметени како лоши љубовници.

Таа истакува неколку работи за кои вели дека се пример за тоа како не треба, односно се причина зошто мажите ги бие лош глас кога станува збор за нивните сексуални вештини.

1. За време на орален секс, го користите само врвот на јазикот

Клер заклучува дека мажите честопати го земаат овој пример од порно филмовите, а познато е дека порно филмовите често не се најдоброто место за да се „соберат“ идеи и да се научи техника.

„Одличниот орален секс вклучува повеќе од само врвот на јазикот. За почеток, обидете се да лижете со целата должина на јазикот и секогаш можете да ја прашате вашата партнерка која техника ѝ одговара најдобро“, пишува таа.

2. Премногу брзо движење со колковите, како „машина за бушење“

Мажите обично го прават ова стравувајќи да не ја изгубат ерекцијата или премногу брзо да ејакулираат, но жените често преферираат побавно темпо. Секако, секогаш слушајте ги желбите или барем говорот на телото на партнерката.

3. Претпоставувате дека партнерката секојпат ќе доживее оргазам

Вашата партнерка не може секогаш да достигне оргазам, но тоа не е единствената цел за време на сексот. Ако се чувствува под притисок да сврши за да не ве навреди, тоа само ќе ги отежни работите. Разговарајте со неа и прашајте ја во што ужива. На многу жени им е потребна стимулација на клиторисот за да доживеат оргазам. Не срамете се да донесете некоја сексуална играчка како вибратор во спалната соба, што може многу да ви помогне.

4. Агресивни сте со клиторисот

Клиторисот е почувствителен кај некои жени отколку кај други, но обично се препорачува да се започне со лесна и нежна стимулација и да се види како ќе реагира партнерката. Повторно, секоја жена е различна и за ова, како и за сѐ друго поврзано со сексот, разговарајте, без разлика дали сте сексуални партнери за една ноќ или сте во романтична врска.

5. Го игнорирате клиторисот

Ова е многу лош потег затоа што ѝ дава до знаење на вашата партнерка дека не се грижите за нејзиното задоволство. Ако не се справувате со ситуацијата, замолете ја да ве насочи наместо само да го прескокнете клиторисот.

6. Не сакате да користите кондом

Нема изговор. Ако избегнете употреба на кондом, очигледно е дека не се грижите за сопственото или сексуалното здравје на вашата партнерка.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Љубов и секс

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

5 хороскопски парови кои ќе се заљубат во 2024 година

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе