Дали вештачката интелигенција може да владее подобро од политичарите?

Центарот за управување со промени на мадридскиот универзитет IE спроведе анкета над повеќе од 2.500 жители на Европската унија, во која тие дадоа одговор на прашања поврзани со нивните ставови за технологијата и вештачката интелигенција. Одговорите се изненадувачки, но интересни.

На пример, 70% од испитаниците одговорија дека дека технологијата би причинила повеќе зло отколку добро, доколку не се стави под доволно квалитетен надзор.

Шеесет проценти од Европјаните сметаат дека регулацијата на новите технологии, а посебно на вештачката интелигенција и климатските промени (глобалното затоплување) се најголемите предизвици со кои се соочува Европската унија во моментов.

Околу 56% од луѓето изјавија дека се загрижени од потенцијалната иднина во која роботите би можеле да им ја земат работата, додека 68% од испитаниците се загрижени поради тоа што сметаат дека онлајн дружењето ќе го замени директниот човечки контакт.

Прилично интересни беа одговорите на испитаниците кога тие беа запрашани дали би ја довериле државната власт во рацете на вештачката интелигенција, ако тоа значи дека таа ќе ги замени политичарите. Најмногу позитивни ставови за ова прашање имаше во Холандија (43%), а од земјите во кои беше спроведена анкетата најмал интерес за вештачка интелигенција на чело на државата имаа Португалците (19%).

Проектот наречен SAM е првиот робот-политичар со вештачка интелигенција, кој откако ќе се усоврши, ќе биде во можност секогаш да ја направи одлуката која е за „поголемо добро“. SAM е проект на новозеландски научници кои гарантираат дека тој „никогаш нема да заземе страна, дури ниту во најтешките ситуации“.

Во просек, секој четврти Европјанин би ја поддржал идејата за неговата земја да биде управувана од вештачка интелигенција наместо од политичари.

реклама

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more

Забрзано опаѓа бројот на заразени во Шведска, епидемиолозите не знаат точно зошто

Read more

Голема експлозија и во Русија

Read more

Македонски државјанин тешко повреден во сообраќајка во Албанија

Read more

Наука

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Вакцината на „Novavax“ против COVID-19 успешно произвела антитела

Read more

Јапонци измислија маска која преведува на осум јазици

Read more

СЗО: Новиот коронавирус најверојатно потекнува од лилјаците

Read more

Гик

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

Читај повеќе
  • filter

Еколошка катастрофа: Насуканиот танкер во Маврициус би можело да се преполови

Читај повеќе
  • play_arrow

25 најдобри Single Player видеоигри во 2020

Читај повеќе

Twitter сака да ја купи TikTok и да ги преземе американските операции

Читај повеќе

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Читај повеќе

Богатството на Марк Закерберг порасна на 100 милијарди долари

Читај повеќе

На Арктикот исчезнаа две санти мраз стари 5.000 години

Читај повеќе

Постапката за одобренија за 5G во Македонија ќе почне до крај на годината преку аукција

Читај повеќе