Дали ви е тешко да се концентрирате на работа? Овие совети ќе ви помогнат

Тешко е да се остане фокусиран на работата и иако некои работи може да ви го одвлечат вниманието, постојат тактики со кои можете да обезбедите оптимална средина за концентрација.

„Имајте на ум дека појавувањето на работа започнува со грижата за себе“, вели калифорнискиот терапевт Кајти Мекданиел, специјализирана за поддршка на вработените родители.

„Не ја потценувајте важноста од задоволување на основните потреби за вашата способност да бидете присутни и да дадете значаен придонес во вашата работа.“

Проверете ја вашата околина

Можеби изгледа очигледно, но вашата работна средина игра голема улога во вашата способност да се концентрирате и, на крајот, да ја завршите работата. Значи, ако чувствувате дека сте повеќе расеани од вообичаено, терапевтот Тимоти Кели предлага да го прегледате вашиот работен простор. Набрзина погледнете ја околината: дали има нешто очигледно што придонесува за нивото на расеаност?

Започнете со поедноставните задачи

Дали некогаш сте забележале дека сте помотивирани додека се справувате со една по една работа од списокот? Луѓето најчесто се мотивираат со награда, па едно достигнување, дури и ако е многу едноставно, може да ја зголеми вашата желба и способност да направите повеќе.

Затоа терапевтот Лесли Смит препорачува да го започнете денот (или вашиот проект) со едноставни, банални работи, како одговарање на е-пошта, за да го започнете вашиот работен процес. Ако ви треба, извршувајте задачи што се лесни за извршување, како што се чистење или бришење стари е-пораки. Кога ќе ги завршите, веројатно ќе имате повеќе енергија и мотивација за вистинската работа.

Усогласете ја вашата енергија со вашата работа

Нема ништо полошо од тоа да бидете принудени да работите на креативна задача кога сте психички оптоварени. За да бидете сигурни дека можете да се фокусирате кога е најважно, Смит предлага да стекнете навика да ги усогласувате нивоата на енергија со вашите работни барања.

На пример, ако обично сте повеќе мотивирани наутро по појадокот, тогаш планирајте ги вашите понапорни задачи, а резервирајте ги поедноставните работи за попладневниот пад на енергија. Ако се најдете во уште еден излив на ментална енергија подоцна во текот на денот, искористете го тоа. Клучно е да внимавате на вашата ментална и физичка енергија и да планирате соодветно.

Правете помали и поквалитетни паузи

Работењето одредено време со мали паузи всушност може да го подобри вашиот фокус бидејќи мозокот може да се измори од постојаните барања. Ако имате голем проект пред вас, разделете го темпото на работа на помали делови и правете редовни паузи за да ја наполните енергијата.

Били Робертс, терапевт кој работи исклучиво со пациенти со АДХД, предлага да се направи пауза од пет минути на секои 45 минути работа. „Клучот не е да започнете друга задача во следните пет минути и да правите нешто физичко и освежувачко“, вели тој. Ако не се „освестувате“ да паузирате, поставете тајмер и принудете се да го одвоите тоа време.

Бидете нежни со себе

Пречки се случуваат секому и не е секогаш можно да се контролираат. Затоа, ако се трудите да го задржите фокусот, немојте да бидете премногу критички настроени кон себе. Според Смит, тоа само ќе ги влоши работите.

Ако нешто постојано се меша со вашата способност за извршување на задачите, тоа може да биде уште еден проблем во играта, како што се АДХД, депресија и анксиозност.

„Ако ова се случува сѐ почесто и на работа, и дома, би било препорачливо да разговарате со вашиот лекар“, вели Кели.

реклама
Шакира најпопуларна на YouTube во 2017 година

Шакира најпопуларна на YouTube во 2017 година

Read more
Ал Пачино и 7 нови холивудски ѕвезди се приклучија на новиот филм на Тарантино

Ал Пачино и 7 нови холивудски ѕвезди се приклучија на новиот филм на Тарантино

Read more
Audi: Ќе покажеме како ќе изгледа автомобил без управувач

Audi: Ќе покажеме како ќе изгледа автомобил без управувач

Read more
Две награди за „Кривогаштани промет“

Две награди за „Кривогаштани промет“

Read more

Живот

Прекраснa и непредвидливa: Откријте сѐ за жената Водолија

Read more

Трикови за чистење различни типови кади без абразивни хемикалии

Read more

Скопски моден фестивал: Премиера на првата сезона во март

Read more

Се пренесуваат со генерации: Суеверија кои треба што побрзо да се отфрлат

Read more
 

Магазин

Прекраснa и непредвидливa: Откријте сѐ за жената Водолија

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Во Сахара падна снег и ги забели песочните дини

Читај повеќе

Трикови за чистење различни типови кади без абразивни хемикалии

Читај повеќе
  • play_arrow

Автомобил удри во американска новинарка среде јавување во живо

Читај повеќе

Болки по породувањето: Што ги предизвикува и како да ги ублажите?

Читај повеќе

Зошто остануваме во токсични врски: Ракот е лојален, Јарецот не губи надеж

Читај повеќе

Тестирајте се: Дали сте навистина фит?

Читај повеќе

5 начини како да ја расположите жената за секс 

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Скопски моден фестивал: Премиера на првата сезона во март

Читај повеќе