Дали ви снемува меморија? Избришете ги овие апликации од мобилниот

Скоро сите имаме некои работи во нашите мобилни телефони кои веќе не ни се потребни. Само погледнете колку идентични слики имате во галеријата од камерата.

Но, постојат некои работи што треба да ги отстраните за да го исчистите вашиот мобилен телефон. Кога сакате да го исчистите вашиот уред, најдобро е да започнете од апликациите.

Има пет апликации што треба да ги отстраните од вашиот мобилен телефон.

Апликации за скенирање QR код

Овие апликации ви дозволуваат да фотографирате или скенирате QR-код, по што уредот ве пренасочува на одредена страница. Апликациите од овој тип станаа особено популарни за време на пандемијата, бидејќи многу кафулиња и ресторани ги напуштија традиционалните менија за да ги ограничат блиските контакти.

Апликации за скенирање

Овие апликации обично се користат кога треба да скенирате некои документи. Но, веќе не мора да ги инсталирате овие апликации на вашиот мобилен телефон бидејќи повеќето нови уреди веќе ги имаат автоматски вградени овие карактеристики. Можете лесно да скенирате документи преку апликацијата Google Drive или камерата на вашиот уред.

Facebook

Ако ви снема меморија на уредот, можете да ја деинсталирате апликацијата Facebook. Имено, оваа апликација зафаќа огромна меморија, особено ако ја имате инсталирано подолго време. Дури и само прелистување на тајмлајнот додава привремени и зачувани датотеки на уредот. Една опција е да го деинсталирате Facebook и повторно да го преземете, но тоа е само привремено решение. Друга опција е да ја деинсталирате апликацијата, па да пристапувате до Facebook по потреба преку прелистувач.

Светилка

Овие апликации порано беа исклучително популарни, но денес паметните телефони ја вградуваат оваа опција автоматски, па тогаш таквите апликации само непотребно зафаќаат меморија.

реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Европол: Албанија извор на дрога, транспортот оди главно по морски пат до Италија

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Софтвер

Како да блокирате несакани повици?

Read more

Apple ја поднови Siri

Read more

Внимавајте: Новиот Android вирус се преправа дека е ажурирање на системот

Read more

Апликација која споделува најмногу лични податоци – Дали ја користите?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Дали ја откривме најдобрата Суперземја досега?

Читај повеќе

Што подготвуваат од Apple за овој април?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледаше првиот Apple компјутер пред 45 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

AlphaDog  - кинескиот одговор на роботското куче на Boston Dynamics

Читај повеќе
  • filter

Samsung летово ќе ги покаже новите смартфони на преклоп

Читај повеќе

Што да направите доколку мобилниот ви падне во вода?

Читај повеќе

Падна одлука: Контаминираната вода од Фукушима сепак ќе заврши во океанот

Читај повеќе

Нура ал Матруши влезе во историјата како првата арапска астронаутка

Читај повеќе

Популарни PlayStation франшизи доаѓаат на мобилни уреди

Читај повеќе