Дали воопшто ќе се одржи состанокот помеѓу Трамп и Ким?

И САД се подготвени да го откажат учеството во историскиот состанок помеѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун, соопшти потпретседателот на САД Мајк Пенс.

Овој состанок е закажан за следниот месец, во Сингапур, а Северна Кореја веќе го доведе во прашање неговото одржување.

Пенс за американските медиуми изјави дека Северна Кореја не би требало да се обидува да бара концесии од САД за ветувања кои нема намера да ги одржи.

„Ќе биде голема грешка кога Ким Џонг Ун би помислил дека може да го надигра Доналд Трамп“, оцени Пенс.

Агенцијата Ројтерс пренесе дека Трамп денеска ќе се сретне со јужнокорејскиот претседател Мун Џае Ин, за заедно да заклучат дали Пјонгјанг е сериозен околу договорот за денуклеаризација на корејскиот полуостров.

Како што се пренесува, Мун е повикан во Белата куќа за да помогне да се утврди дали Ким зазема потврд став против денуклеаризацијата.

Ако состанокот се откаже или пропадне, тоа ќе биде голем удар за Трамп, бидејќи според неговите поддржувачи токму средбата со Ким би можела да биде „најголемото достигнување на Трамп во неговиот претседателски мандат“.

реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Eврокомесарот ја протна идејата да се поттурнат преговорите со Албанија

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Свет

Над 170 повредени во судири меѓу Палестинци и израелската полиција во Ерусалим

Read more

Лукашенко: Белорусија разви своја вакцина против коронавирусот

Read more

СЗО ја одобри вакцината Sinopharm за итна употреба

Read more

ЕМА го разгледува лекот сотровимаб како терапија против COVID-19

Read more
 

Вести

Охридско Езеро и Студенчишко Блато номинирани како трето и најголемо Рамсар место во државата

Читај повеќе

Над 170 повредени во судири меѓу Палестинци и израелската полиција во Ерусалим

Читај повеќе

Бислимоски: Нема да дозволиме зголемување на цената на струјата

Читај повеќе

Пендаровски не бара ревизија на судскиот процес, туку граѓанско помирување, Мицкоски бара правда за осудените од 27 Април

Читај повеќе

Лукашенко: Белорусија разви своја вакцина против коронавирусот

Читај повеќе

Интересот за вакцинација се зголемува, вакцинирани 100.000 граѓани, се очекува и натаму добра динамика

Читај повеќе

Eврокомесарот ја протна идејата да се поттурнат преговорите со Албанија

Читај повеќе

Сончево со променлива облачност и ветровито со пониски температури

Читај повеќе

Бочварски: Семејството на Верица Белчовска ќе добие стан во Струмица

Читај повеќе