Дали Windows 10 треба да биде бесплатен за сите?

Microsoft не планира да прави нови оперативни системи, па наместо тоа само ќе објавува ажурирања за Windows 10 двапати годишно.

Со оглед на тоа дека Windows 7 веќе е „во пензија“, преминот на Windows 10 е најдоброто нешто што можете да го направите ако сте Windows корисник, токму бидејќи ова е единстената верзија што гарантирано ќе добива редовна поддршка и безбедносни ажурирања.

Меѓутоа, преминот на Windows 10 е многу повеќе од неколку клика.

За компаниите, на пример, надградбата од претходната верзија на оперативниот систем Windows 10 вклучува и други трошоци, како надградба на компјутерите за да може во целост да ги користат сите функции што доаѓаат со новиот OS.

За обичните корисници, постапката е малку полесна. Во нивниот случај сѐ се сведува на едноставна „миграција“ од стариот на новиот Windows. Меѓутоа, и на едните и на другите им е неопходна лиценца.

Ако не може бесплатно, барем нека е поевтино

„Луѓето веќе трошат многу пари за да го купат и опремат својот компјутер. Повеќето корисници пиратски го преземаат Windows и го оставаат така, без активација. Вие веќе заработувате доволно пари, не разбирам во што е поентата да има олку високи цени за еден оперативен систем“, прашува еден корисник на форумот за поддршка на корисници на Windows OS.

„Ако не може да биде бесплатен, Windows 10 Home нека чини 10 долари, а Windows 10 Pro може да чини 35 долари. Најверојатно и ќе заработувате повеќе, бидејќи повеќе луѓе ќе сакаат да го купат, како на пример јас“, додава истиот корисник, повикувајќи ја компанијата Microsoft да го направи оперативниот систем попристапен за сите, пренесува Softpedia.

Колку за споредба, лиценциран Windows 10 Home 64-bit OEM DVD кај нас чини  6.990 денари, а Windows 10 Pro 64-bit OEM DVD чини 8.990 денари.

Од друга страна, важно е да се напомене дека и понатаму може бесплатно да го надградите оперативниот систем од Windows 7 на Windows 10 ако имате важечки активационен код (License Key) за Windows 7, кој може да го користите за активација на Windows 10.

Тоа значи дека можно е бесплатно да се премине на Windows 10, но не знаеме до кога тоа ќе трае.

Дали вие сметате дека Windows 10 треба да биде бесплатен за сите и ако не, колку би биле подготвени да платите за него?

реклама

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Софтвер

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

Read more

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Read more

Корисниците на уредите на Apple се сомневаат дека Instagram ги шпионира

Read more

Како да избришете видео од вашиот YouTube канал?

Read more

Гик

  • play_arrow

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Читај повеќе

Facebook отстрани 7 милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Читај повеќе

Четири вакцини против COVID-19 се тестираат во Мексико

Читај повеќе

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

Читај повеќе
  • filter

Еколошка катастрофа: Насуканиот танкер во Маврициус би можело да се преполови

Читај повеќе
  • play_arrow

25 најдобри Single Player видеоигри во 2020

Читај повеќе

Twitter сака да ја купи TikTok и да ги преземе американските операции

Читај повеќе

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Читај повеќе