Дали желудникот навистина се намалува со помалку јадење?

Ако ја намалите количината на храна што ја внесувате во текот на денот, дали навистина желудникот со тек на време ќе ви стане помал, па ќе ви бидат доволни помали порции за да не чувствувате глад?

Сите сме ги слушнале теориите дека ако јадете помалку, по некое време организмот почнува да ви „бара“ помалку храна, па апетитот се „ресетира“ и со тек на време желудникот се „намалува“. Ако тоа ви звучи смешно, тоа е така бидејќи е смешно, велат лекарите.

Намалувањето на желудникот сепак е само мит.

Да, желудникот е еластичен, објаснуваат лекарите. Тоа е корисно, на пример кога ќе изедете обилен оброк. Откако ќе ја сварите таа храна, желудникот ќе се врати на својата првобитна големина.

Но, нема да продолжи да се „собира“, дури и ако почнете да јадете многу помалку отколку вообичаено. Големината на желудникот кај повеќето луѓе е горе-долу иста, без разлика на тежината на човекот.

Инаку, би се очекувало дека големината на желудникот кај луѓето кои немаат прекумерна тежина да е многу помала отколку кај оние со вишок килограми, но тоа не е така, стои во студијата објавена во стручното списание Gastroenterology.

Човечкиот организам е така создаден да може да ја прифати количината на храна што му е неопходна за да ги задоволи енергетските потреби, дури и во време кога нема доволно храна, на пример во периоди на општ глад, какви што имало низ човечката историја.

Кога желудникот би се намалувал кога јадеме помалку, тоа не би завршило добро.

Она што навистина се случува во телото е следново – се зголемува чувството на глад кога внесуваме помалку калории од потребното.

„Телото почнува да мисли дека ќе се изгладнете и се јавува комбинирана физиолошко-хормонална реакција со која организмот се обидува да ве натера да јадете повеќе и да се вратите на килажата што ја доживува како ‘нормална’’, стои во извештајот од студијата.

Организмот се преплавува со хормонот на глад грелин и затоа кога сме на строг режим на исхрана за да слабееме, ни е уште потешко да оддолееме на храна.

Истовремено, температурата на телото опаѓа и метаболизмот се забавува, како дел од „очајничките“ обиди на нашиот организам да ја зачува скапоцената енергија потребна за да функционира.

Затоа, ако сакате да слабеете, треба постепено да го намалите количеството на храна што го внесувате и да внимавате повеќе на квалитетот, отколку на квантитетот на вашите оброци.

Наместо да гладувате, постепено намалувајте го бројот на калории дневно, за 100-200 калории. Тоа е сосема доволно за да почнете постепено да слабеете без негативни последици по вашето здравје и вашиот метаболизам.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Здравје

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Read more

Лекари откриваат седум необични симптоми на рак

Read more
 

Магазин

  • filter

Ратајковски се потстрижи, фановите разочарани: Фризура за баби

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Читај повеќе