Дали жените заработуваат помалку од мажите бидејќи не преговараат за покачувања како нив?

Поранешната извршна директорка на Pepsi Co. Индра Ноји, една од ретките не-белци која некогаш водела голема американска компанија, вели дека никогаш не барала покачување на платата и еднаш го одбила за време на финансиската криза.

„Никогаш, никогаш не сум побарала покачување. Сметам дека тоа е срамно. Не можам да замислам да работам за некого и да кажам дека мојата плата не е доволна“, изјави Ноји за New York Times Magazine.

Само 31 жена управуваат со компании на берзанскиот индекс S&P 500, а тој број дополнително опадна откако Ноји поднесе оставка во 2018 година. Жените исто така заработуваат помалку од нивните машки колеги на исти позиции.

Во последната година од работата, Ноји не се најде ни блиску до врвот на листата на најплатени директори во американските компании, ниту пак повеќето други жени.

Таа година, Сафра Кац од Oracle беше најплатената директорка на рангирањето на Bloomberg, рангирана на 33-то место.

„Никогаш не сум побарала од одборот да ми даде повеќе пари. Всушност, една година одборот ми даде покачување и јас реков дека не сакам. Ме прашаа зошто? Тоа беше веднаш по финансиската криза и јас реков не сакам покачување“, објасни Ноји.

Додека Ноји сè уште беше во Pepsi, многу студии покажаа дека жените не преговараат за нивните плати толку често како мажите, што потенцијално придонесува за родовиот јаз во платите.

Американската бизнисменка Шерил Сандберг во својата книга „Lean In“ им кажа на жените дека само треба да побараат и ќе го добијат тоа што го бараат. Оттогаш, истражувањата на McKinsey & Co. и LeanIn.org покажаа дека жените се вклучени во процесот исто како и мажите. Но, сѐ уште постојат разлики, тие се со помала веројатност да добијат покачување, што би можело да го објасни нивното првично воздржување.

Ноји денес е на одборот на Amazon.com и неодамна објави мемоари со наслов „My Life in Full“.

По нејзиното заминување од Pepsi, платите на директорите се зголемија, но минатата година само пет жени беа меѓу 100-те најплатени бизнис лидери во Америка.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Бизнис

Новиот сој на коронавирус предизвика остар пад на берзите

Read more

Русите ги зафати „крипто треска“

Read more

Во првите три квартали од 2021 добивката на „Макпетрол“ е 20 милиони евра

Read more

Зошто паѓаат цените на нафтата четврта недела по ред?

Read more
 

Вести

Зголемени водостоите на Охридското и на Преспанското Езеро

Читај повеќе

Шефот на Moderna: Постоечките вакцини не се одговор на омикрон

Читај повеќе

Австрија парично ќе ги казнува оние кои одбиваат вакцинација, им се заканува и затвор

Читај повеќе

Најстудено и најмногу снег во Лазарополе

Читај повеќе

Состојбата стабилна, засега нема потреба од нови мерки за новиот сој

Читај повеќе

Сопственикот на „Беса транс“: Во автобусот немаше запаливи материи, тубите беа со вода

Читај повеќе

Постудено со повремен дожд, снег и ветер

Читај повеќе

Русковска: Пожарот во автобусот почнал во багажниот простор што се наоѓа над резервоарот

Читај повеќе

Телата на загинатите во автобуската несреќа в петок ќе бидат пренесени авионски

Читај повеќе