Дали знаете да се снајдете во „патент“ ситуација во сообраќај?

Одговорот нема да ги задоволи оние кои трпеливо чекаат на ред и гледаат како возачи се приклучуваат во последен момент.

Денеска стеснувањата се една од најнепосакуваните појави во градовите со преоптоварени патишта, бидејќи редовно носат драстично намалување на протокот на сообраќај.

Токму во такви случаи многумина се иритираат од сите оние „попаметни“ возачи кои возат до самиот крај на коловозната лента, а потоа малку поагресивно се приклучуваат на лентата. Некои, пак, што порано би се приклучиле на сообраќајната лента, па тоа го прават барем стотина метри порано, а на крајот гужвите се зголемуваат со зголемената нервоза кај учесниците во сообраќајот.

Remote video URL

Во Велика Британија постои таканареченото Highway Code Rule134, кое вели дека возачите мора да ги следат знаците и на местото каде што им се предлага да ја менуваат лентата со прилагодена брзина.

Во секој случај, за време на сообраќаен метеж, возачите не смеат непотребно да ја менуваат лентата. Исто така, сообраќајот е најпроточен ако се споите во лентата за поминување непосредно пред да се затвори лентата во која се наоѓате. Преведено, тоа би значело дека не влегувате во проодната сообраќајна лента стотина метри пред да се затвори лентата во која сте.

Приклучувањето кон сообраќајната лента треба да се одвива така што секое возило од сообраќајната лента што минува да минува едно возило од другата сообраќајна лента. Овој вид патент или принципот „zipperschluss“ носи оптимален проток на сообраќај.

Remote video URL
реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Авто новости

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Read more

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Read more

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Read more

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Читај повеќе

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Читај повеќе

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Читај повеќе

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes има ново спортско купе: Дебитираше CLE 53

Читај повеќе

Dacia Duster не се откажува од моторите со внатрешно согорување

Читај повеќе

Првиот електричен автомобил на Xiaomi влезе во производство

Читај повеќе
  • play_arrow

Жената без која Mercedes каков што го знаеме немаше да постои

Читај повеќе