Дали знаете дека USB стикот има рок на траење?

USB стиковите, како и другите уреди, имаат свој рок на траење, односно има ограничен век пред овие уреди да ги оштетат нашите податоци.

Овие уреди се дел од нашиот секојдневен живот повеќе од 20 години и значително ја подобрија ефикасноста на префрлање на повеќе датотеки од една локација на друга и генерално служат како опција за складирање податоци.

Она што е важно да се истакне е дека не постои точен период кој ќе го одреди времетраењето на овие уреди. Голем број фактори одредуваат колку долго ќе трае USB стикот. Има поголема шанса да го изгубите или да се скрши. Сепак, постојат некои други фактори.

Како што се очекуваше, почестото користење на уредот може да го скрати неговиот целокупен „животен век“. Повеќето USB стикови може да одат од 10.000 до еден милион употреби пред податоците да почнат да се расипуваат. Затоа, постои мала шанса да доживеете расипување на USB уредот.

Вистинската физичка старост на уредот не е толку важна како бројот на пати што се користи. Повеќето производители проценуваат дека нивните уреди ќе траат 10 години, но веројатно би можеле да траат подолго доколку добро се грижите за нив.

Покрај тоа, еден од факторите што може да го скрати животниот век на овие уреди е корисничка грешка на внатрешните компоненти. Една од најчестите грешки се случува при исклучување на USB од друг уред, откако ќе престанете да го користите. Многу е важно прво да го извадите USB-то преку програма на вашиот компјутер пред физички да го отстраните.

Важно е да се обрне внимание на можноста за дефект на конекторот или електричен дефект. Ако има некакво оштетување на конекторот, компјутерот нема да го препознае USB-то. Сепак, овој тип на дефект може да се поправи, додека електричен дефект не е. Тоа се случува ако дојде до ненадеен наплив на струја во уредот.

Тагови
реклама

Почна владеењето на Близнаците: Што ќе донесе за секој хороскопски знак?

Read more

Нови цени на дизелот и бензините од полноќ

Read more

Дали редовно го јадете зеленчукот што смирува воспаленија и го намалува холестеролот?

Read more

Решена мистеријата стара 4.000 години за изградбата на пирамидите во Гиза

Read more

Хардвер

Новиот iPad Pro на Apple донесе големи подобрувања

Read more

Оптички диск од наредната генерација може да собере 14.000 4К филмови

Read more

Xiaomi Pad 6S Pro: Нов таблет во клинч со најдобрите

Read more

Lenovo на MWC ќе претстави проѕирен лаптоп

Read more
 

Гик

Сондата Juno сними фасцинантни фотографии од Европа, месечината на Јупитер

Читај повеќе

Winamp се враќа во полн сјај

Читај повеќе
  • filter

Зошто пчелите произведуваат мед? 7 тајни од светот на пчелите

Читај повеќе

Дали Facebook може да ве извести кога некој ќе направи скриншот од ваша содржина?

Читај повеќе

Решена мистеријата стара 4.000 години за изградбата на пирамидите во Гиза

Читај повеќе

Интервју со Иван Брзовски: Magenta TV – редефинирање на телевизијата во дигиталната ера

Читај повеќе

Откриен мистериозен подземен влез во близина на Големата пирамида

Читај повеќе

Готово е: Од денеска само X

Читај повеќе

Голема закана за YouTube: TikTok тестира видео од 60 минути

Читај повеќе