Дали знаете колку хартија треба да се рециклира за да се спаси едно дрво?

МИА/КАЈГАНА
/ 13.07.2020 / 11:40

Селектирањето на отпадот и грижата за животната средина во која сите заедно живееме, почнува од секој од нас. Никој друг не може да го земе пластичното шише од вашиот дом и да го фрли во контејнерот за селекција освен вие самите, а вашиот избор не е само ваш, туку и избор за тоа како ќе живеат вашите деца. Ако не за себе, направете го тоа за нив!, порачуваат од Пакомак од каде поворно упатуваат совети за правилно селектирање отпад.

Во спротивно, велат оттаму, стаклениот, пластичниот и хартиениот отпад завршуваат на депониите кои имаат ограничен капацитет, каде скапуваат и ги загадуваат водата, воздухот и почвата во која ја растеме храната за нас и нашите деца.

Сите вредности за кои се бориме во нашето општество, посочуваат од Пакомак, директно зависат од изборот дали ќе го направиме малиот напор да го селектираме отпадот.

„Борбата за природата и дрвјата во нашите населби, водата, електричната енергија, зависат од тој избор. Дали знаете дека со рециклирањето на отпадот се заштедува многу електрична енергија? Или дека со само 60 кг рециклирана хартија спасувате едно дрво?“, истакнуваат од Пакомак.

 

„Секој би требало да има на ум дека со заштитата на животната средина – се штити себеси. Кога ќе ја достигнеме свеста дека е неопходно да ја чуваме околината во која живееме, парковите, игралиштата, излетничките места, шумите, езерата и живиот свет, ќе сфатиме дека само така го зачувуваме сопственото здравје. Посебно сега, кога контејнери за селекција има во секоја населба, ја имате можноста да бидете промената што сакате да ја видите во општеството. Потребен  е минимален напор да се селектира отпадот, а разликата е огромна“, смета Ико Брдароски, менаџер за грижа на корисници во Пакомак.

Во ЖОЛТИОТ контејнер за пластика фрлете ги пластичната амбалажа и лименките. Тука спаѓаат и шишињата од детергенти, омекнувачи, оцет и масло.

Во ЗЕЛЕНИОТ контејнер за стакло фрлете ги стаклените амбалажи од шишиња и тегли.

Во СИНИОТ контејнер за хартија фрлете ги амбалажите од хартија. Тука спаѓа и тетрапак отпадот, како пакувања од млеко, сокови, сосови… А доколку имате поголема количина на амбалажен отпад во вашиот дом, повикајте ги службите на локалното јавно претпријатие да ја превземат.

 

Заедно, велат од Пакомак, да бидеме промената што сакаме да ја видиме во општеството и да изградиме подобра и почиста иднина за нашите деца.

реклама

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Низ фотографии: Мелбурн под целосен карантин

Read more

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Read more

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Read more

Живот

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Read more

Интересни факти за бебињата родени во август

Read more

Туристичките места пливаат во отпад: Каде да се впери прстот?

Read more

Промени кои може да ги направите уште денеска за позелена иднина

Read more

Магазин

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Читај повеќе
  • play_arrow

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Читај повеќе

Врло веома добро познавате падежима

Читај повеќе

Тим лекари на Кардиологија спасија повреден во сообраќајка со стентирање кое за првпат се изведува кај нас

Читај повеќе

Интересни факти за бебињата родени во август

Читај повеќе
  • play_arrow

Анти-корона меур - бизарен дизајн на заштитен шлем

Читај повеќе

И оние кои не биле заразени со коронавирус можат да развијат имунитет

Читај повеќе

Танзаниски рудар пронајде скапоцен камен и по вторпат заработи милиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да пиете ако сте го почнале процесот на слабеење?

Читај повеќе