Дали знаете што е сивосексуалност?

Сѐ повеќе луѓе на социјалните мрежи откриваат дека се greysexual, во слободен превод – сивосексуалци.

Во видео што неодамна го објави BuzzFeed, неколку луѓе зборуваа за асексуалноста и сивосексуалноста, а многу читатели првично не разбраа што всушност значи сивата сексуалност или сивата асексуалност.

Терминот се користи за да се однесува на луѓе кои имаат ограничена сексуална привлечност. Со други зборови, тие доживуваат сексуална привлечност многу ретко или со многу слаб интензитет.

Сивосексуалците се некаде помеѓу асексуалци и алосексуалци. Ова произлегува од идејата дека сексуалноста не е црно-бела, туку дека постои „сива зона“ во која спаѓаат многу луѓе.

Remote video URL

Се поставува прашањето сивосексуалците се едноставно оние луѓе кои имаат ниско либидо.

Не се.

Healthline ја објаснува разликата помеѓу намаленото либидо и сивосексуалноста.

Либидото се однесува на чувството на потреба од секс со цел да се почувствува сексуално задоволство и сексуално ослободување. Од друга страна, сексуалната привлечност се однесува на чувството дека ве привлекува одредена личност и сакате да имате секс со неа. Асексуалните и сивосексуалните лица може да имаат високо либидо, а сексуалните луѓе може да имаат ниско либидо.

реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Европол: Албанија извор на дрога, транспортот оди главно по морски пат до Италија

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Љубов и секс

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Најдобри години за брак: Лавовите не се даваат до 38, Ракот рано скока во тавче

Read more

Најчестите женски сексуални фантазии

Read more

Зошто на пролет одеднаш почнувате да зрачите со сексапил?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Тест за издржливост: Колку долго може да го следите овој ритам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Урнебесна нова игра: Кој губи - пие на екс

Читај повеќе

Немирното куче на Бајден повторно ќе ја напушти Белата куќа

Читај повеќе

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Читај повеќе
  • play_arrow

8 навики за нега на кожа кои ве прават постари

Читај повеќе

Трите хороскопски знаци со најголема интелигенција

Читај повеќе

На кои луѓе не им се препорачува да пијат кафе?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 трикови за правилно вежбање стомачни

Читај повеќе

Направи сам: Природни маски за нега на лице

Читај повеќе