Дали знаете што сѐ може да направи вашиот автомобил?

Неодамнешната студија на J. D. Power покажа дека многу сопственици на нови автомобили не покажуваат заинтерересираност да користат некои од новите технологии во автомобилот.

Американскиот индекс за технолошко искуство (TKSI) открива дека за повеќе од една од три напредни технологии кај новите автомобили, помалку од половина од сопствениците ја користеле таа технологија во првите 90 дена откако станале сопственици на автомобилот.

Всушност, 61 процент од испитаниците рекле дека никогаш не користеле технологија за дигитално купување во возилата, и дека 51 проценти одговориле дека немаат потреба од тоа.

Студијата покажа дека работи како дигитални огледала и камери за гледање се едни од најбараните парчиња технологија што се наоѓаат во новите автомобили, пишува Auto Magazine.

Од друга страна, технологиите за управување со движењата во внатрешноста создаваат проблеми, при што сопствениците пријавиле 41 проблем на 100 возила.

За споредба, технологијата на „возење со една педала“ на некои електрични возила доби многу високо ниво на задоволство, а сопствениците пријавија само 8 проблеми на 100 возила.

Tesla неофицијално го има највисоката оцена во студијата, добивајќи индекс за иновација од 668 на скала од 1.000 поени, но бидејќи производителот на автомобили не дава можност J. D. Power да испита сопственици во 15 избрани американски држави, резултат не е официјален.

Како таков, корејскиот премиум бренд Genesis е генерално највисоко рангиран во премиум сегментот со рејтинг од 634.

Зад него се Cadillac со 551, Volvo со 550, BMW со 545 и Mercedes-Benz со 523.

Hyundai го доби најдобриот рејтинг меѓу масовните автомобили со резултат 519, ставајќи го пред Kia со 510, Nissan со 502, Subaru со 499 и GMC со 498.

Студијата на американскиот J. D. Power Technology Experience Index се базира на одговори од 110.827 сопственици на 2.021 возила тестирани по 90 дена сопственост.

Студијата го зема предвид нивото на усвојување на нови технологии за секој бренд и успех во примената. Исто така, се испитува колку сопствениците ја сакаат технологијата и колку проблеми имаат кога ја користат.

реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Дали треба да ја пиете водата што отстоила преку ноќ во чаша?

Read more

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Read more

Ќерките на Анџелина Џоли ја засенија актерката на црвениот тепих

Read more

Авто новости

Крај за Mazda CX-3 во Европа

Read more

Произведен првиот BMW i4 во Минхен

Read more

Што треба да знаете пред да купите нови зимски гуми?

Read more

Дали би го нарачале: Golf „двојка“ со мотор на Tesla

Read more
 

Автомобили

Крај за Mazda CX-3 во Европа

Читај повеќе
  • filter

Произведен првиот BMW i4 во Минхен

Читај повеќе

Што треба да знаете пред да купите нови зимски гуми?

Читај повеќе
  • filter

Дали би го нарачале: Golf „двојка“ со мотор на Tesla

Читај повеќе

Рачен или автоматски менувач: Каков бираат мажите, а каков жените возачи?

Читај повеќе
  • filter

Кои се финалистите во изборот за Best Buy автомобил на годината?

Читај повеќе
  • filter

Рекордна продажба на Toyota во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Како ќе изгледа новиот Chevrolet Corvette Z06?

Читај повеќе

Tesla постигна рекордна продажба

Читај повеќе