Дали знаете за оваа скриена функција на PlayStation 5?

Гејмерите ширум светот неодамна открија интересен начин за користење на контролерот DualSense.

Дали знаевте дека на PlayStation 5 можете да ги исклучите сите звуци со држење на копчето за намалување на звукот на контролерот DualSense?

За разлика од намалувањето на звукот од тековниот извор, со држење на копчето за секунда ќе се исклучат сите системски звуци, од моментално отворениот софтвер до звуците во менито.

Контролерот ќе го потврди внесот на командата со вклучување и исклучување на портокаловото светло.

Овој трик ги исклучува сите извори на звук, без разлика кои периферни уреди ги користите.

Од The Verge нагласуваат дека успеале да „замолчат“ сè, од слушалки поврзани со кабел од 3,5 мм до блутут периферни уреди.

Функцијата не работи на PC компјутери.

Тагови
реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Европол: Албанија извор на дрога, транспортот оди главно по морски пат до Италија

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Гејминг

Популарни PlayStation франшизи доаѓаат на мобилни уреди

Read more

Викенд занимација: Бесплатна игра од Epic Games

Read more

The Witcher 3 next-gen доаѓа во втората половина на 2021 година

Read more

Call of Duty: Mobile заработи 10 милијарди долари во 2020

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Дали ја откривме најдобрата Суперземја досега?

Читај повеќе

Што подготвуваат од Apple за овој април?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледаше првиот Apple компјутер пред 45 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

AlphaDog  - кинескиот одговор на роботското куче на Boston Dynamics

Читај повеќе
  • filter

Samsung летово ќе ги покаже новите смартфони на преклоп

Читај повеќе

Што да направите доколку мобилниот ви падне во вода?

Читај повеќе

Падна одлука: Контаминираната вода од Фукушима сепак ќе заврши во океанот

Читај повеќе

Нура ал Матруши влезе во историјата како првата арапска астронаутка

Читај повеќе

Популарни PlayStation франшизи доаѓаат на мобилни уреди

Читај повеќе