Дали знаете зошто во супермаркетите нема прозорци?

Многумина веројатно никогаш не се запрашале зошто во повеќето супермаркети нема прозорци, а не обврнуваат внимание ниту на музиката која ја пуштаат. Сигурно не сте го забележале ниту подот и не сте се запрашале зошто е таков.

Во продолжение прочитајте како трговците манипулираат со купувачите.

Зошто нема прозорци во супермаркетите?

Во супермаркетите нема прозорци ниту часовници за да купувачите изгубат поим за времето и да се задржат што подолго време. Повеќето купувачи минуваат подолго време од планираното и ги купуваат и оние работи коишто не им се толку потребни.

Никој трговец не би сакал погледот низ прозорец да го потсетува купувачот колку време е внатре, бидејќи целта им е да купат што повеќе производи.

Има и други причини зошто нема прозорци – сончевата светлина може да ја избледи амбалажата и тогаш производите не изгледаат толку привлечно.

Положбата на производите

Скапите производи секогаш се поставени во висина на очите. Производите на попуст се наоѓаат на дното, а брендираните артикли исто така се во висина на очите.

Музика

Кога маркетите се полни со луѓе, се пушта енергична и брза музика. Според некои истражувања, купувачите трошат повеќе пари кога има тивка и смирувачка музика бидејќи така ќе поминат повеќе време во маркетот.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Чек дис аут

Дали среќата се купува со пари?

Read more

Ѕвезди, квадрати, кругови: Несвесното чкртање на хартија открива многу за вас

Read more

Фејл компилација на неделата

Read more

Фејл компилација со најсмешните незгоди ширум светот

Read more
 

Магазин

Зошто секогаш привлекувате погрешни мажи?

Читај повеќе
  • filter

Креативни идеи за уредување на кујна со шанк

Читај повеќе

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Читај повеќе

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Читај повеќе

Неколку особини на совршениот маж

Читај повеќе

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Читај повеќе

Instagram убавица: Фрида Асен

Читај повеќе
  • play_arrow

30 минути домашни јога вежби за поголема флексибилност

Читај повеќе

5 работи кои можат да предвидат развод

Читај повеќе