Џамбалаја - американски специјалитет од ориз, пилешко и колбаси

Се подготвува во една тава и навистина е вкусно. Ете една поразлична идеја за ручек, а без необични состојки.

Џамбалаја е американско јадење кое потекнува од Јужна Луизијана од XVIII век, под влијание на француската, шпанската и африканската кујна. Ова јадење има две верзии, од кои едната се прави со ракчиња и многу наликува на паеља, но бидејќи нашето поднебје претпочита месо пред морски плодови, ви ја пренесуваме верзијата за џамбалаја со пилешко и колбаси. Се готви во една тава, а освен месо содржи зеленчук и ориз.

Доколку сте љубители на морски плодови, лесно можете да ја направите и таа верзија. Едноставно место пилешко месо ставете исчистени ракчиња.

Потребни состојки:

 • 1 лажица кајун зачин
 • 280 гр колбаси
 • 450 гр бело месо
 • 1 кромид
 • 1 зелена пиперка
 • 2 стебленца целер
 • 3 чешниња лук
 • 1 конзерва сечкан пелат
 • ½ лажичка мелена пипер
 • ½ лажичка бибер
 • 1 лажичка сол
 • ½ лажичка сос од лута пиперка
 • 2 лажички ворчестер сос
 • 300 гр ориз
 • 2,5 чаши пилешки булјон

Подготовка:

Колбасите исечкајте ги на кругови, а месото на коцки. Зачинете ги со кајун зачин. Во тава загрејте малку масло, а потоа пропржете ги колбасите до златно-кафена боја. Извадете ги од тавата, додадете уште малку масло и пропржете го месото. Готовото месо извадете го од тавата, па во истата пропржете ги сечканиот кромид, пиперката, целерот и толчениот лук додека не омекнат. Потоа истурете го пелатот, солта, биберот и посипете со мелена пипер. Истурете го и лутиот сос, како и ворчестер сосот. По желба можете да додадете и некој друг зачин, како сушен магдонос, оригано... Промешајте, па по една минута вратете ги месото и колбасите. Гответе уште 10 минути со повремено мешање. Потоа додадете го измиениот ориз и булјонот, намалете ја температурата и гответе уште 20-25 минути.

Некои од состојките на видеото се различни од горенаведени (зачините), но ќе ви даде увид како се подготвува:

Remote video URL
Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Пита со компири и пилешко

Read more

Идеја за посен ручек: Подварок со суви сливи

Read more

Печен карфиол со слатко-лут прелив

Read more

Рецепт за посна сарма со ореви

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
 • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
 • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе