Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Џамија во Берлин стана првата во Германија која развеа знаме со виножито за поддршка на ЛГБТ заедницата, пред Парадата на гордоста што треба да се одржи подоцна во јули.

Џамијата Ибн Рушд-Гете во централниот кварт Моабит развиори знаме пред петочната молитва пред помала публика. Таму беше и берлинскиот сенатор за култура Клаус Ледерер.

Присутните носеа налепници во боја на виножито на кои пишуваше „Љубовта е халал (дозволена)“. Џамијата, основана пред пет години, е единствената самопрогласена либерална џамија во Германија и им овозможува на мажите и жените да се молат заедно, а исто така е отворена и за ЛГБТ верниците.

„Квир луѓето може да бидат религиозни и да веруваат во Бог“

Мо Ел-Кетаб, еден од шесте имами во џамијата, рече дека сака џамијата да обезбеди „безбедно место за луѓето кои се различни, за да можат и тие да ја искусат духовната страна на нивниот живот“. „Се надевам дека многу други џамии ќе го истакнат знамето на овој начин или ќе постават други позитивни знаци за ЛГБТ заедницата“, рече тој.

Овој месец, Берлин ќе биде домаќин на два големи настани за поддршка на ЛГБТ заедницата - фестивалот на лезбејките и хомосексуалците на 16 и 17 јули и Берлинската парада на гордоста позната како Ден на улицата Кристофер (CSD) на 23 јули.

Марк-Ерик Леман, член на одборот на ЦСД, рече дека истакнувањето на знамето е „неверојатно моќен знак“ и дека е „навистина важно“ да се најде простор за религија во ЛГБТ заедниците. „И квир луѓето можат да бидат религиозни и да веруваат во Бог“, рече тој.

„Не треба да зборуваме само за безбедни простори во баровите и клубовите во Берлин, туку треба да зборуваме и за безбедни простори во местата за богослужба“, додаде тој.

Тагови
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Read more

Свет

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Зеленски: Војната на Русија против Украина мора да заврши со ослободување на Крим

Read more

Минатиот јули еден од најтоплите досега забележани во светски рамки

Read more

Американците успешно извадија F-18 авион потонат 2.900 метри во Медитеранот

Read more
 

Вести

Во ИЈЗ се проверува дали пациент од Кичево има мајмунски сипаници

Читај повеќе

На Табановце за излез се чека 90 минути, на Пелинце еден час

Читај повеќе

Пронајден човечки труп кај железничката станица во Зелениково

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 693 новозаразени, 826 оздравен и 2 починати

Читај повеќе

Викендов ново прскање против комарци во Скопје

Читај повеќе

Бугарија објави тендер за дел од автопатот кон границата со Северна Македонија

Читај повеќе
  • filter

Фестивалот МакеДокс од 18 до 25 август во Скопје

Читај повеќе

Илон Маск продава акции од Tesla од страв да не мора да го купи Twitter

Читај повеќе

Основната каматна стапка останува на ниво од 2,5%

Читај повеќе