КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕУРО 2020

Данска и Швајцарија отидоа на ЕУРО, Италија броеше до 9

Уште две репрезентации изборија пласман на Европското првенство на кое Италија замина со стил откако ја понижи Ерменија победувајќи ја со неверојатни 9:1.

Група Д

На Швајцарија ѝ беше потребен само бод, но со оглед на тоа што гостуваше кај слабиот Гибралтар и со комбинирам состав дојде до убедлива победа. Можеби примија 6 голови, но Гибралтарците и тоа како му се радуваа на погодокот на Стајш, само трет за нив во овие квалификации.

Гибралтар - Швајцарија 1:6
74' Рис Стајш - 10', 84' Седрик Итен, 50' Рубен Варгас, 57' Кристијан Фаснахт, 75' Лорис Бенито, 86' Гранит Џака

Ирска и Данска играа директен решавачки дуел за тоа кој ќе патува на ЕУРО. На Ирците им беше потребна победа, додека Данците и реми ги носеше на завршницата. Во 73-тата минута при едно нафрлување домашната одбрана заборави на Бретвејт кој непречен од никого ја замолкна публиката на „Авива“ стадионот во Даблин. Надеж за Ирците донесе Доерти кога со глава заби на пет минути пред крајот, но Ирска потоа не успеа да дојде до победнички гол.

Ирска - Данска 1:1
85' Мет Доерти - 73' Мартин Бретвејт

Конечна табела:
1. Швајцарија 17
2. Данска 16
3. Ирска 13
4. Грузија 8
5. Гибралтар 3

Група Ф

Шпанија многу полесно од очекуваното ја среди Романија кој и не пружи никаков отпор. Уште по првите 45 минути „Фуријата“ водеше со 4:0 и да запнеа повеќе во вториот дел на крајот можеа да слават многу поубедлива победа.

Шпанија - Романија 5:0
8' Фабијан Руис, 33', 43' Жерар Морено, 45'+1 (аг) Адријан Руш, 90'+2 Микел Ојарзабал

И Швеѓаните имаа прилика да настапат со комбиниран состав давајќи им шанса на играчи со помала минутажа и дебитанти. Фарските Острови и во таква ситуација немаа што да бараат во Стокхолм.

Шведска - Фарски Острови 3:0
29' Себастијан Андерсон, 72' Матијас Сванберг, 80' Јон Гуидети

Норвежаните ја испуштија шансата за пласман уште минатиот месец, па сега играа без натпреварувачки дух. Килавата победа над слабата Малта можеше да биде зачинета со трет гол, но Кинг не реализираше пенал во 67-мата минута.

Малта - Норвешка 1:2
40' Пол Фенех - 7' Џошуа Кинг, 62' Александер Сорлот

Конечна табела:
1. Шпанија 26
2. Шведска 21
3. Норвешка 17
4. Романија 14
5. Фарски Острови 3
6. Малта 3

Група Ј

Роберто Манчини им даде шанса на неколкумина резервисти кои беа и тоа како мотивирани па на крајот „Аѕурите“ за малку не ја надминаа нивната највисока победа од 9:0 остварена во 1948 година против САД. Кјеза конечно постигна деби гол, а младиот напаѓач на Болоња, Орсолини, исто така даде прв гол, но тој го забележа и дебитантскиот настап. За Ерменија ова е највисок пораз во нивната историја. Италија квалификациите ги заврши со максимален ефект, 10 победи од 10 натпревари.

Италија - Ерменија 9:1
8', 33' Чиро Имобиле, 9', 64' Николо Ѕаниоло, 29' Николо Барела, 72' Алесио Ромањоли, 75' (пен) Жоржињо, 78' Рикардо Орсолини, 81' Федерико Кјеза - 79' Едгар Бабајан

Грците со пресврт после паузата дојдоа до нова победа, овој пат над Финска на која овој натпревар не ѝ значеше ништо бидејќи веќе обезбеди деби пласман на ЕУРО.

Грција - Финска 2:1
47' Петрос Манталос, 70' Константинос Галанопулос - 27' Теему Пуки

Босанците без Миралем Пјаниќ и со Един Џеко на клупата славеа победа во Вадуц, но ја загубија битката со Грција за третото место.

Лихтенштајн - Босна и Херцеговина 0:3
57' Елдар Чивиќ, 64', 72' Армин Хоџиќ

Конечна табела:
1. Италија 30
2. Финска 18
3. Грција 14
4. Босна и Херцеговина 13
5. Ерменија 10
6. Лихтенштајн 2

реклама

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Што се знае за првата регистрирана вакцина против коронавирусот?

Read more

Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Read more

Спорт

Спортските натпревари може да продолжат, но без публика

Read more
Робертсон: Вечерва може да испаднеме од ЛШ

Робертсон: Вечерва може да испаднеме од ЛШ

Read more
Мурињо: Прво немав напаѓачи на клупа, сега немам на терен

Мурињо: Прво немав напаѓачи на клупа, сега немам на терен

Read more
Гатузо по поразот: Тоа беше најдобриот меч на Наполи

Гатузо по поразот: Тоа беше најдобриот меч на Наполи

Read more

Ново

Дојче Телеком и Били Ајлиш го слават дигиталниот оптимизам на Генерацијата Z

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „Starship Troopers“

Читај повеќе

Германија: Поради заразен ученик во изолација цело одделение

Читај повеќе

Германците скептични: Руската вакцина може да биде опасна

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести побара МТСП да доработи дел од протоколите за градинките

Читај повеќе

Извлечени двојките за новата сезона во Вторите лиги

Читај повеќе

Адеми: Нема конечна одлука како ќе се одвива наставата

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет начини како да зготвите модар патлиџан

Читај повеќе
  • filter

12 август 30 п.н.е. - Клеопатра се самоубила по поразот на Марко Антониј од Октавијан

Читај повеќе