Данска ја прегази Норвешка и за прв пат стана светски првак во ракомет

Ракометната репрезентација на Данска за прв пат во својата историја го освои Светското првенство откако во финалето ја прегази Норвешка со резултат од 31:22 и сосема заслужено го понесе епитетот шампион.

Норвежаните го отворија натпреварот, Данците веднаш возвратија и се играше гол за гол до седмата минута кога Ларсен на резултат од 3:3 ја донесе првата предност на Данска.

Данците во 28-мата минута дојдоа до првата предност од шест голови разлика (16:10) и уште тогаш го држеа под контрола мечот.

Второто полувреме го играа во слично темпо, со цврста одбрана и ја казнуваа секоја грешка на Норвежаните.

Со тоа растеше самодовербата на Данците, кои заедно со поддршката од публиката, газеа сѐ пред себе.

Јасно беше дека Данска е победникот во 47-мата минута кога Ландин го постигна 25-тиот погодок за Данска и ѝ донесе двоцифрена предност од 25:15.

Данците во 1967, 2011 и 2013 година играа во финале и губеа од Чехословачка, Франција, односно Шпанија, но во 2019 година на свој терен успеаја да дојдат до злато.

реклама

Се влошува состојбата со COVID-19, можни нови рестриктивни мерки

Read more

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Дали сте слушнале за правилото од „шест минути“ во сексот?

Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Read more

Ракомет

Шеснаесет ракометари на Работнички заразени со корона

Read more

Промена на датумот на играње на средбата на ПСЖ – Вардар 1961

Read more

Поради позитивни случаи на коронавирус, Голден Арт КЛ7 во изолација

Read more

Вардар изгуби на гостувањето кај Мешков Брест

Read more

Спорт

Шеснаесет ракометари на Работнички заразени со корона

Читај повеќе

Промена на датумот на играње на средбата на ПСЖ – Вардар 1961

Читај повеќе

Клоп, Флик и Нагелсман - кандидати за тренер на годината

Читај повеќе
  • play_arrow

Суарес со солзи го напушти тренинг центарот на Барселона

Читај повеќе

УЕФА ги објави номинациите: Прв пат по 10 години без Меси или Роналдо

Читај повеќе

Стефано Доменикали ќе ја предводи Формула 1

Читај повеќе

Реал демантира: Ниту Одегард, ниту кој било друг има корона

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е Џокерот: Хауард провоцира, а Јокиќ „мртов ладен“

Читај повеќе

Барселона со парите од продажбата на Семедо ќе го купи Депај

Читај повеќе