Данска општина воведе четиридневна работна недела

Локалните власти на општината на полуостровот Одсхеред им дадоа ден плус одмор на вработените во администрацијата за да ги мотивираат подобро да си ја вршат работата.

Одсхеред е полуостров на сезерозападниот дел од островот Зеланд во Данска, оддалечен околу 100 километри од Копенхаген. Има скоро 33 илјади жители, а најголемото гратче е Никебин Сјеланд со популација од 5 илјади.

Кирстен Лунд Маркварсден, која работи во општинската администрација, вели дека после долги разговори претставниците на општинската власт решиле конечно да ја спроведат идејата за читиридневна работна недела.

Тоа го направиле бидејќи веруваат дека на овој начин додатно ќе ги мотивираат запослените да им пружаат поквалитетна услуга на граѓаните.

„Сигурни сме дека луѓето ќе го ценат тоа што имам ден плус за одмор“, вели Марквардсен за Denmark's news. Општинските работници сега ќе работат 35 часа неделно, додека стандардната рабвотна недела во Данска трае околу 37,5 часа.

Вработените се одушевени од овој новитет и се пресреќни што сега ќе имаат три слободни дена кои можат да ги користат за друштвени активности, патувања или што и да сакаат.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Заев со рејтинг 9,4%, Мицкоски 4,2% - покажа истражувањето на Брима Галуп

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Русија го одобри лекот Коронавир за лекување од COVID-19

Read more

Живот

Цел свет го знаеше како малиот Херкулес, а денес е непрепознатлив

Read more

Дали е подобро да се посвои машко или женско маче?

Read more

Насилство има и во училиштата без мешан етнички состав

Read more

Три хороскопски знаци кои секогаш го добиваат она што го сакаат

Read more

Магазин

  • play_arrow

Цел свет го знаеше како малиот Херкулес, а денес е непрепознатлив

Читај повеќе

Намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Читај повеќе

Врска со најдобриот пријател: Паметна одлука или голема грешка?

Читај повеќе
  • play_arrow

Предлог за ручек: Ќофте во бел сос

Читај повеќе
  • play_arrow

Направи сам: Средство за чистење када од само две состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали е подобро да се посвои машко или женско маче?

Читај повеќе

Луѓето со оваа крвна група најмногу привлекуваат комарци

Читај повеќе

Русија го одобри лекот Коронавир за лекување од COVID-19

Читај повеќе

Десерт на денот: Орео торта од 5 состојки

Читај повеќе