Данска повторно воведува гранични контроли со Шведска

Копенхаген, 11 ноември 2019 (МИА) – Данска привремено ќе воведе гранична контрола со Шведска и ќе ги зајакне полициските сили долж границата по низата насилни криминални дела и експлозии во Копенхаген.

Данските власти тврдат дека за криминалните дела одговорни се сторители од Шведска.

Контролите на мостот Eресунд помеѓу Копенхаген и Малме, како и во пристаништата почнуваат од утре и ќе ќе траат шест месеци.

Од февруари во Копенхаген регистрирани се 13 експлозии. Според данските власти за експлозијата пред Даночната управа во Копенхаген во август одговорни се „криминалци од Шведска кои ја минале границата“. Поради инцидентот двајца Швеѓани се во притвор.

Данскиот министер за правда Ник Хекеруп по повод двојното убиство што се случи на 25 јуни, кога во предградие на Копенхаген беа убиени двајца државјани на Шведска, изјави дека станува збор за „судир помеѓу ривалски криминални групи“.

Во саботата во Малме едно 15-годишно момче загинаа, а друго е тешко повредено во вооружен инцидент. Според очевидците, напаѓачите побегнале со велосипеди.

реклама

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Што се знае за првата регистрирана вакцина против коронавирусот?

Read more

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Read more

Свет

Германија: Поради заразен ученик во изолација цело одделение

Read more

Која е Камала Харис – првата Афроамериканка кандидат за потпретседател на САД?

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Русија и СЗО преговараат околу можна проверка на руската вакцина

Read more

Вести

Германија: Поради заразен ученик во изолација цело одделение

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести побара МТСП да доработи дел од протоколите за градинките

Читај повеќе

Адеми: Нема конечна одлука како ќе се одвива наставата

Читај повеќе

Пендаровски до петок ќе го додели мандатот за нова Влада

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјално: Велика Британија во рецесија за првпат по 11 години

Читај повеќе

Во два одвоени случаи пронајдени 148 мигранти

Читај повеќе

Шестнаесетгодишно момче загина во сообраќајка со мотори

Читај повеќе
  • play_arrow

Која е Камала Харис – првата Афроамериканка кандидат за потпретседател на САД?

Читај повеќе

За неносење маски казни за 511 лица

Читај повеќе