Данска пријави подводно истекување гас од гасоводот Северен поток 2

Данска денеска пријави истекување на гас од гасоводот Северен поток 2, што од Русија оди кон Европа под Балтичкото Море, па оцени дека постои опасност за поморскиот сообраќај.

Данскиот оператор на гасоводот Северен поток 2 потврди за истекувањето откриено југоисточно од данскиот остров Борнхолм во Балтичкото Море.

Иако овој гасовод не се користи за увоз на гас, тој сепак е наполнет, јави новинската агенција dpa.

Портпаролот на Северен поток 2 изјави дека е забележано губење на притисокот во цевките рано изутринава и оти веднаш се информирани надлежните тела во Германија, Данска, Шведска, Финска и во Русија.

Германското Министерство за економија соопшти дека „не му се јасни причините и фактите во врска со оваа работа“.

„Моментално разменуваме информации со надлежните тела за да ги разјасниме фактите“, се наведува во соопштението. 

реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Read more

Бизнис

Канада ќе ги заостри правилата за странски инвестиции

Read more

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Илон Маск веќе не е најбогатиот човек во светот

Read more

Три опции како Путин ќе одговори на ограничувањето на цената на нафтата

Read more
 

Вести

Бразил ризикува да ја загуби контролата над Амазон во корист на шверцерите со дрога

Читај повеќе

Канада ќе ги заостри правилата за странски инвестиции

Читај повеќе

Шолц: Правиме сè што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО

Читај повеќе
  • play_arrow

Укинувањето на моралната полиција: Вистинска промена или ПР потег на режимот против Иранките?

Читај повеќе

Која е Дина Болуарте – првата жена претседател на Перу?

Читај повеќе

Европа зимава ќе има греење, но што ќе биде потоа?

Читај повеќе

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Читај повеќе

Охрид не смее да биде синоним за скапо сместување, студени соби и бајат појадок

Читај повеќе

Продолжуваат протестите на приватните автобуски превозници

Читај повеќе