ИХФ СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ШВЕДСКА / ПОЛСКА 2023

Данскиот херој на СП направи нешто досега невидено во историјата на ракометот

Ракометарите на Данска третпат по ред станаа светски шампиони откако во финалето на Светското првенство во Стокхолм ја совладаа Франција со 34:29 (16:15), а херој на Данците беше Расмус Лауге Шмит, кој направи подвиг што досега не бил виден во овој спорт.

 

Искусниот 31-годишен ракометар на Веспрем постигна дури десет гола од 11 удари кон голот, но немаше да биде толку чудно ако не постигнеше ниту еден гол на турнирот пред финалниот натпревар.

Посебно неверојатен факт е дека тој се запиша во листата на стрелците само двапати од седум натпревари пред финалето, а најголемиот дел од натпреварите на Светското првенство ги мина на трибините.

А потоа, кога никој не очекуваше, селекторот Николај Јакобсен му даде шанса, а тој му возврати со блескава игра, еден од најдобрите во финалните мечеви на Мундијалот, со кој влезе во историјата.

Во мечот за третото место Шпанија ја победи Шведска со 39:36 (18:22).

Тагови
реклама

Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Read more

Познати цените за новите Москвич модели

Read more

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Read more

Колку долго човек може да остане буден?

Read more

Ракомет

Ракометната ЛШ ќе се игра и за викенд, тренерите добија право на челенџ

Read more

Пролет е сензацијата во ракометниот Куп на Македонија

Read more

Ракометарите поразени дома од Португалија

Read more

Александар Јовиќ е нов тренер на Еурофарм Пелистер

Read more
 

Спорт

Ракометната ЛШ ќе се игра и за викенд, тренерите добија право на челенџ

Читај повеќе
  • play_arrow

Крафт најдолго леташе на Планица

Читај повеќе

Украина донесе одлука која ќе предизвика хаос во светот на спортот

Читај повеќе

Меси има 5 добри причини да се врати во Барса

Читај повеќе
  • play_arrow

Преродените Лејкерс на праг на директен влез во плеј-оф

Читај повеќе
  • play_arrow

Супержена: Го победи ракот и го донесе Челси до полуфинале на ЛШ

Читај повеќе

Куман: Претседателот на Барселона ме излажа за Меси

Читај повеќе

Де Хеа одби да го продолжи договорот со Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Откриено колку пари заработил Лука Модриќ во кариерата

Читај повеќе