Дар од боговите: Новиот Aston Martin се вика Valhalla

Aston Martin Valhalla е целосното име на новиот хиперавтомобил на познатиот британски автомобилски бренд.

Името Valhalla потекнува од нордиската митологија и се однесува на местото каде одат воините во задгробниот живот. Митското име ја замени ознаката AM-RB 003 што ја носеа концептите што го најавуваа овој модел.

Valhalla ќе има V6 мотор со турбополнач и хибриден систем, а ќе развива околу 1.000 коњски сили. Автомобилот ќе биде тежок 1.350 килограми.

„Имињата на нашите модели секогаш привлекуваат многу внимание. Тоа е така бидејќи ги будат емоциите и раскажуваат приказна. По моделот Valkyrie знаевме дека Valhalla мора да има свој силен впечаток. Нордиската митологија има моќен јазик и е богата со приказни“, изјави шефот на Aston Martin Енди Палмер.

Valhalla е резултат на соработкаа меѓу Aston Martin и Red Bull Advanced Technologies, а во неговото создавање помогна и познатиот инженер од Формула 1 Адријан Нуи.

Aston Martin има намера да направи само 500 примероци од новиот хиперавтомобил што ќе чини околу еден милион евра.

реклама

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро

Read more

Дневен биланс: 141 новозаразен од COVID-19, 4 лица починаа

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Приведен малолетникот кој потпалуваше шума на Tik-Tok

Read more

Авто новости

Ова тјунирано Audi е најбрзиот СУВ во светот

Read more

Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Read more

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Read more

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Read more

Автомобили

 • play_arrow
 • filter

Летечките автомобили ќе станат реалност побрзо отколку што мислиме

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Ова тјунирано Audi е најбрзиот СУВ во светот

Читај повеќе
 • play_arrow

Прв во историјата на BMW: M3 Touring доаѓа во 2022

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Читај повеќе
 • play_arrow

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Читај повеќе
 • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
 • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
 • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе