Дар од боговите: Новиот Aston Martin се вика Valhalla

Aston Martin Valhalla е целосното име на новиот хиперавтомобил на познатиот британски автомобилски бренд.

Името Valhalla потекнува од нордиската митологија и се однесува на местото каде одат воините во задгробниот живот. Митското име ја замени ознаката AM-RB 003 што ја носеа концептите што го најавуваа овој модел.

Valhalla ќе има V6 мотор со турбополнач и хибриден систем, а ќе развива околу 1.000 коњски сили. Автомобилот ќе биде тежок 1.350 килограми.

„Имињата на нашите модели секогаш привлекуваат многу внимание. Тоа е така бидејќи ги будат емоциите и раскажуваат приказна. По моделот Valkyrie знаевме дека Valhalla мора да има свој силен впечаток. Нордиската митологија има моќен јазик и е богата со приказни“, изјави шефот на Aston Martin Енди Палмер.

Valhalla е резултат на соработкаа меѓу Aston Martin и Red Bull Advanced Technologies, а во неговото создавање помогна и познатиот инженер од Формула 1 Адријан Нуи.

Aston Martin има намера да направи само 500 примероци од новиот хиперавтомобил што ќе чини околу еден милион евра.

реклама

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Трогателна снимка од Бејрут: Татко го заштитува синот од силните експлозии

Read more

Како мастурбацијата влијае на здравјето?

Read more

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Авто новости

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Read more

Sony ќе тестира електричен автомобил

Read more

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Read more

Поглед во освежениот BMW M5

Read more

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Читај повеќе

Mitsubishi прекинува со испораката на нови модели во Европа

Читај повеќе

Најавен новиот Rolls-Royce Ghost

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот Mercedes-AMG GT R Pro

Читај повеќе