УЕФА ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Дарежливи, вредни, ненаситни: Де ла Фуенте го дефинираше првиот финалист

Резултатите, а особено стилот на игра, односно леснотијата и убавината на фудбалското танцување на терените ширум Германија, ја издвоија шпанската репрезентација како „вистински“ победник на Европското првенство. Без разлика на исходот од финалето на 14 јули во Берлин.

На гордост на тренерот Луис де ла Фуенте, чија верба во квалитетите и натпреварувачкиот потенцијал на подмладениот состав на „Црвената фурија“, со потребниот број искусни староседелци, од почетокот беше посилна од туѓите прогнози со некои други имињата на финалисти на ЕУРО 2024.

„Ние сме таму каде што припаѓаме. Иако можеби звучи премногу тешко или претенциозно, сепак има простор за напредок. Сигурен сум дека финалето ќе се разликува од полуфиналето и дека противникот ќе бара од нас да го покажеме најдоброто од себе“, смета искусниот шеф на стручниот штаб, чии претходници ѝ донесоа три титули на една од најфудбалските земји на Стариот континент.

Доколку се доволно паметни, мирни, фокусирани, прилагодливи, упорни... и останат доследни на тимскиот фудбал, неверојатниот Ламин Јамал ​​и друштвото ќе имаат одлична шанса да ги вратат Шпанците на шампионската патека. Нивниот предводник веќе, со причина, ги фали.

„Морам да имам верба во овие играчи. Тие секогаш работат за општото добро, дарежливи се и вредни, што е само знак дека тоа е натпреварувачки незаситен тим. Нашата идеја за фудбалот се заснова на самодоверба и дисциплина. Горд сум што можам да ги водам, верувам дека можат да дадат уште повеќе“, ја објаснува Де ла Фуенте тајната на залетот на шпанскиот тим.

реклама

Фудбал

Лудило на ЛОИ: ВАР по 2 часа поништи гол и ги врати Аргентина и Мароко на терен

Read more

Струга конечно победи во Европа, Спировски со еврогол го реши Пјуник

Read more

ЕУРО 2024 - цртана ретроспектива

Read more

Кој е вишок во Манчестер Јунајтед?

Read more
 

Спорт

Синер нема да игра на Олимписките игри

Читај повеќе
  • play_arrow

Лудило на ЛОИ: ВАР по 2 часа поништи гол и ги врати Аргентина и Мароко на терен

Читај повеќе

Струга конечно победи во Европа, Спировски со еврогол го реши Пјуник

Читај повеќе
  • play_arrow

ЕУРО 2024 - цртана ретроспектива

Читај повеќе

Зимската Олимпијада во 2030 година ќе се одржи на Француските Алпи

Читај повеќе

Кој е вишок во Манчестер Јунајтед?

Читај повеќе

Очекуван потег: Новак не оди во Oлимпиското село, си зеде приватно сместување во Париз

Читај повеќе

Мурињо: Кога правев работи како Џеко, секогаш добивав црвен картон

Читај повеќе

Што сè ќе му запленат Русите на Хабиб?

Читај повеќе