Давор Поповски избран за претседател на СПУКМ, но тензично

Студентскиот парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ за нов претседател на Студентскиот парламент го избра Давор Поповски.

Според соопштението на Студентски парламент, на сите 23 факултети гласањето започнало навремено во 9 часот и завршило во предвиденото време во 16 часот.

Поповски на функцијата е избран со освоени 3.851 гласови, а неговиот противкандидат Стефан Василевски, одвои  1.275 гласови. На изборите гласале 5.264 студенти. Вкупно имало 138 неважечки гласови.

„Изборниот процес се одвиваше во фер и демократска атмосфера, каде што можност имаа студентите да го дадат својот глас и достојно да го изберат својот нов лидер. Во текот на изборот имаше тенденции за скандализирање на изборот од страна на Студентскиот пленум, кој е политички мотивиран, да направат упад во гласањето и да ги спречат студентите да го искажат своето демократско право на глас, што беше директен атак на слободата на студентското изразување“, се вели во соопштението на Студентски парламент.

Од таму испратија остра критика и го осудија насилното однесување на членовите на Студентскиот пленум за време на изнесувањето на гласачките кутии од Правниот факултет, за време на  пребројувањето на гласовите и за време на внесувањето на последните кутии во просториите на СПУКМ.

„Ваквиот начин на однесување сметаме дека не доликува на академски граѓани и на студенти кои треба да бидат авангарда и носители на иднината на нашата држава. Политички мотивираните насилни однесувања се одлика на оние кое сакаат да го уништат студентското движење“, се додава во соопштението.

Од друга страна пак, специјални полициски сили доцна синоќа ги влечеа студентите што се спротивставија на изборите за претседател на Студентскиот парламент со обвинение дека се лажирани. Во инцидентот има и полесно повредени студенти.

Претставници на Студентскиот пленум цело попладне го блокираа влезот на Студентскиот парламент во близина на студентскиот дом „Кузман Јосифовски Питу“, во обид да се спречи броењето на гласачките кутии што претходно насилно биле грабнати од Правниот факултет. На актуелниот претседател на СПУКМ Кирил Спировски му поставија ултиматум да ги поништи изборите.

Студентскиот пленум обвинува дека во лажирањето на изборите учествувале лица од јавната администрација и членови на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ.

Специјални полициски сили се распоредија пред Студенсткиот дом во центарот на Скопје и го чуваа седиштето на Студентскиот парламент каде што се броеја гласачките ливчиња на изборите за кои Студентскиот пленум вели дека се лажирани во корист на власта.

Инцидентот настана кога кутиите со гласачки материјал беа носени во седиштето на СПУКМ на пребројување. Влезот во зградата беше блокиран од членови на Студентскиот пленум. Во еден момент во зградата упаднаа полицајци од Единицата за брзо распоредување на МВР со полна опрема и ги влечеа по земја студентите надвор од зградата, иако тие не пружаа никаков отпор. Само седеа на подот со дигнати раце.

Тензијата пред Студентскиот дом „Кузман Јосифовски Питу“ беше зголемена со големо присуство на полицијата, која ја блокираше улицата.

реклама

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Read more

Македонија

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Рекорден дневен број на тестови, активни случаи се помалку од 3.000

Read more

Нови 160 случаи со COVID-19, тројца починати, 368 оздравени пациенти

Read more

Без негативен ПЦР-тест за влез во Грција само возачи на товарни моторни возила

Read more

Вести

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Читај повеќе

Рекорден дневен број на тестови, активни случаи се помалку од 3.000

Читај повеќе

Родители во Хрватска со кампања против враќање на децата на училиште во пандемија

Читај повеќе
  • play_arrow

Хаос на албанско-грчката граница, заглавени илјадници албански граѓани

Читај повеќе

Лукашенко: Жив сум и не сум избегал од Белорусија

Читај повеќе

Нови 160 случаи со COVID-19, тројца починати, 368 оздравени пациенти

Читај повеќе

Без негативен ПЦР-тест за влез во Грција само возачи на товарни моторни возила

Читај повеќе

Шилегов: Во Вардариште не се депонира нов отпад

Читај повеќе

Од утре задолжителен ПЦР тест за влез во Србија

Читај повеќе